Kalendarz ciąży - 5. tydzień

Właśnie mija trzeci tydzień od zapłodnienia. Twoje maleństwo ma teraz 2 mm – jest wielkości pestki jabłka lub ziarenka ryżu. Już pod koniec tego tygodnia będzie bić jego serce. Co jeszcze niesie ze sobą 5. tydzień ciąży?

Dziecko

Twoje dziecko nadal przypomina przezroczystą galaretkę, ale jego rozwój przebiega teraz bardzo szybko. Jego kształt może kojarzyć się z maleńką krewetką, ale nim skończy się ten tydzień będzie miał już podłużny kształt i kulisty zawiązek głowy. Wraz z rozwojem głowy tworzą się zalążki oczu oraz uszu. W tym tygodniu powstaje też struna grzbietowa, dookoła której utworzy się szkielet kręgosłupa.

W organizmie Twojego maleństwa pojawia się teraz cewa nerwowa, kształtem przypominająca rurkę. Z upływem czasu będzie się ona zatapiać w ciele zarodka,  z 2/3 rurki wykształci się mózg, a z 1/3 – rdzeń kręgowy. Intensywnie rozwija się teraz układ nerwowy.

Powoli kształtuje się również system trawienny i płciowy.

Ten okres to decydujący etap rozwoju Twojego dziecka.Kształtują się jego wszystkie najważniejsze narządy.

Pomiędzy Tobą, a Twoim maleństwem funkcjonuje już wymiana krwi. Przez łożysko dociera tlen i pokarm pozwalające prawidłowo się rozwijać. Pamiętaj, że jakakolwiek ilość używanych przez Ciebie toksycznych substancji będzie miała na Twoje dziecko bardzo negatywny wpływ.

Mama

W piątym tygodniu ciąży możesz już wyraźnie odczuwać symptomy, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do Twojego stanu. Organizm potrzebuje teraz więcej energii, więc możliwe, że czujesz się teraz bardziej zmęczona i senna. Być może musisz też częściej korzystać z toalety. Pod wpływem zmian hormonalnych możesz też odczuwać różne zmiany nastrojów.

W Twoim ciele zachodzą już zmiany, które można zaobserwować. Twoje piersi są  bardziej wrażliwe na dotyk, mogą pojawić się na nich niebieskie żyłki. Już w kilka dni po zapłodnieniu biust robi się pełniejszy, ponieważ organizm zaczyna magazynować wodę.

Pamiętaj o tym, aby codziennie zażywać kwas foliowy.

Jest on bardzo potrzebny do zamykania się cewy nerwowej i prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Niedobór kwasu foliowego przyczynia się do powstania ciężkich wad wrodzonych płodu. Przyjmując suplement, chronisz się przed niedorozwojem łożyska, krwotokami a także poronieniem. Zalecana codzienna dawka to 0,4 mg. Kwas foliowy znajdziesz również w takich produktach jak fasola, szparagi, kapusta, brukselka, soja, szpinak, pomarańcze, banany, ryż.

Po wizycie u ginekologa przygotuj się na serię badań kontrolnych m.in. krwi i moczu. Koniecznie zrób również testy na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Jeżeli masz kota, wymieniaj żwirek i czyść kuwetę w rękawiczkach, bądź najlepiej zleć to zadanie komuś innemu, przynajmniej do czasu, dopóki nie będziesz miała pewności, że nie grozi Ci toksoplazmoza. Chorobą tą można zarazić m.in. poprzez kontakt z kocimi odchodami, dlatego lepiej być ostrożnym, tym bardziej, że infekcja przenosząc się z matki na dziecko, może powodować poważne wady okołopłodowe.

Jeżeli bierzesz jakieś leki, koniecznie poinformuj o tym osobę prowadzącą ciążę. Przyjmowanie jakichkolwiek środków wymaga teraz konsultacji ze specjalistą.

Warto przeczytać