Kalendarz ciąży - 6. tydzień

Na początku 6. tygodnia ciąży Twoje maleństwo ma około 3 mm długości. W ciągu najbliższych siedmiu dni urośnie do około 5-6 mm. Ty natomiast jesteś już w połowie drugiego miesiąca ciąży, o czym stale przypominają codzienne dolegliwości.

Dziecko

Twoje dziecko można teraz porównać do kijanki – ma dużą głowę, mały tułów i ogonek, który niebawem zniknie. Pojawiają się u niego zawiązki ramion, nóg, palców u dłoni oraz stóp, a także zawiązki zębów. Kształtuje się przewód nosowo-łzowy oraz podniebienie. Z dwóch małych zgłębień po bokach głowy za jakiś czas uformują się uszy.

Na USG można już zobaczyć jak pulsuje serce Twojego maleństwa. Kurczy się ono 2 razy szybciej niż Twoje. Serduszko, choć jest maleńkie jak ziarno maku, zaczyna już pompować krew.

W tym tygodniu zaczyna kształtować się układ pokarmowy wraz z gardłem oraz jelitem, układ wydalniczy oraz krążenia. Nadal intensywnie rozwijają się nerki, trzustka, wątroba.

Twoje dziecko ma już ukształtowany mózg, teraz ostatecznie zamyka się cewa nerwowa, która łączy mózg z rdzeniem kręgowym.

Embrion jest w pozycji zwiniętej, dlatego podaje się tzw. wielkość ciemieniowo-siedzeniową, tj. od czubka głowy do pupy. Jego aktualna wielkość odpowiada połowie Twojego paznokcia u małego palca. Trudno uwierzyć, jak w tak małym organizmie może zachodzić tyle ważnych procesów.

Cały czas rozwija się również łożysko, które pod koniec pierwszego trymestru przejmie funkcje hormonów.

Mama

Być może nie jest to dla Ciebie łatwy czas. Codzienne mdłości, zaparcia, częste oddawanie moczu mogą być naprawdę uciążliwe. Do tego dochodzi jeszcze senność i zmęczenie. Możliwe, że szybko reagujesz na niektóre zapachy, możesz nie mieć ochoty na jedzenie nawet, gdy odczuwasz głód. Powodem tego wszystkiego są hormony i zmiany metaboliczne zachodzące w Twoim organizmie. Po trzecim miesiącu ciąży niektóre z dolegliwości powinny ustąpić. Wszystkie te zmiany są jednak potrzebne – informują, że nie jesteś już sama i musisz teraz bardziej o siebie dbać.

Twoje piersi zaczynają przygotowywać się już do późniejszego karmienia piersią. Zmieniają się, są pełniejsze, ale i bardziej wrażliwe, napięte i bolesne. Ciemnieją brodawki. Nawet codzienne czynności, jak ubieranie, mogą być bolesne dla Twoich piersi. Warto zaopatrzyć się w biustonosz, który nie będzie uciskał i da większe poczucie swobody.

Ten czas jest szczególny ze względu na pojawianie się wymienionych powyżej dolegliwości, ale nie oznacza to wcale, że muszą borykać się z nimi wszystkie kobiety będące na tym etapie ciąży. Bywa, że niektóre przechodzą przez ten czas bezobjawowo, co nie powinno być przyczyną niepokoju.

Przyszłe mamy, mające jednak problem z nudnościami i wymiotami, mogą zastosować kilka domowych receptur. Przykładowo dobrze jest wypić z rana pół szklanki przegotowanej wody z kilkunastoma kroplami soku z cytryny.  W przypadku mdłości może też pomóc imbir. Możesz przygotować sobie napój z wody, w której zagotujesz cienki plasterek korzenia imbiru. Staraj się również jeść mało, ale często. Nie dopuszczaj też do sytuacji silnego uczucia głodu, ponieważ spadek poziomu cukru we krwi również jest przyczyną mdłości.

W tym tygodniu powinnaś mieć już wykonane badanie krwi, moczu, cytologię oraz badanie bakteriologiczne.

Warto przeczytać