Kalendarz ciąży - 7. tydzień

7. tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna rosnąć w błyskawicznym tempie. Każdego dnia będzie większe o 1 mm. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć 7-9 mm, czyli tyle, co pastylka tic-taka.

Dziecko

7. tydzień ciąży to czas – waga Twojego dziecka to około 1 grama. Coraz bardziej zaczyna przypominać maleńkiego człowieka. Jego główka nadal jest niekształtna, ale powiększa się i „ozdabia” wieloma charakterystycznymi elementami. Niebawem ciemne plamki po jej obydwu stronach przemienią się w oczy. Ich maleńkie powieki są już uformowane, a w tęczówkach zaczyna gromadzić się barwnik. Można dostrzec już usta, język i zalążki zębów. Pojawiają się mikroskopijne dołki, z których wkrótce powstanie nos oraz uszy. Wykształcają się też mięśnie twarzy, zatem twarz zarodka nabiera coraz bardziej ludzkich kształtów.

W tym tygodniu zaczynają pojawiać się dłonie oraz stopy, rozwijają się wszystkie kończyny, które na razie wyglądem przypominają bardziej małe wiosła lub płetwy. Kończyny górne rozwijają się szybciej niż dolne.

Twoje maleństwo ma już w pełni ukształtowane serce, składające się z dwóch przedsionków i dwóch komór.

Narządy wewnętrzne, takie jak nerki, trzustka, wątroba, są już na właściwym miejscu. Pojawiają się gruczoły płciowe, ale jeszcze za wcześnie na rozpoznanie narządów płciowych. Drogi moczowo-płciowe oraz przewód pokarmowy oddzielają się od siebie.

Mózg dziecka unerwia się. W przeciągu siedmiu dni podzieli się on na trzy części: przodomózgowie (odpowiada za pamięć, rozumowanie), śródmózgowie (przetwarza bodźce wzrokowe i słuchowe) oraz tyłomózgowie (odpowiada za rytm pracy serca, oddychanie, ruchy mięśni).

Tam, gdzie blastocysta połączyła się ze ścianą macicy, tworzy się w tym tygodniu pępowina. Dzięki niej dziecko będzie otrzymywać tlen i składniki odżywcze, za jej pomocą będzie usuwać też szkodliwe substancje.

Mama

Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie stan Twojej cery może się pogorszyć. To zupełnie naturalne w tym czasie, a na ogół problem doskwiera jedynie w pierwszym okresie ciąży. Najprawdopodobniej nadal męczą Cię codzienne mdłości. Na ich skutek możesz nieco schudnąć. Na tym etapie ciąży przyrost wagi jest jeszcze nieznaczny, nie powinien być większy niż 1 kg. Możesz się lekko zaokrąglić w niektórych miejscach, jednak trudno jeszcze dostrzec, że spodziewasz się dziecka.

Za Twój nastrój odpowiadają teraz hormony ciążowe, m.in. estrogeny, progesteron, czy gonadotropina łożyskowa. Ich niestabilny poziom wyraźnie daje się we znaki Tobie oraz Twoim bliskim – trudno przewidzieć Twój humor, możesz śmiać się i płakać na przemian.

W tym tygodniu w Twoim organizmie, dokładnie w otworze zewnętrznym kanału szyjki macicy, powstaje czop śluzowy. Zamyka on ujście macicy, chroniąc ją wraz z rozwijającym się dzieckiem. Czop wypadnie tuż przed porodem.

W tym tygodniu możesz odczuwać skurcze w dole brzucha oraz mieć lekkie plamienie. Dzieje się tak na skutek mocniejszego zagnieżdżenia się maleństwa w ścianie macicy. Poinformuj o nich osobę prowadzącą ciążę podczas następnej wizyty. Jeżeli jednak bóle lub krwawienie są zbyt silne, skonsultuj się z nim jak najszybciej.

W drugim miesiącu warto się już zastanowić się gdzie chciałabyś rodzić.

Możesz też wybrać się do danego szpitala na „wycieczkę” (wiele szpitali ma tzw. dni otwarte, niektóre szkoły rodzenia mają w swoich programach poznanie szpitala). Pytaj o to jakie panują w nim zasady i jak są przestrzegane poszczególne prawa zawarte w standardzie opieki okołoporodowej. To istotne, aby zapoznać się z tym dokumentem (znajdziesz tam wszystkie prawa, jakie przysługują w czasie ciąży, podczas porodu i po porodzie).

Jeżeli uprawiasz sport, nie musisz z niego wcale rezygnować. Najbardziej wskazane jest pływanie, joga oraz długie spacery. Pozwolą one utrzymać przyszłą mamę w dobrej formie. Zrezygnuj jednak lepiej ze sztuk walki, sportów wyczynowych, jazdy konnej.

Unikaj też sauny, nadmiernego opalania oraz gorących kąpieli. Wysoka temperatura niekorzystanie wpływa na ciążę, prowadzi do przekrwienia narządów wewnętrznych kobiety oraz dziecka. Może to być powodem zaburzenia rytmu pracy serca dziecka, może prowadzić też do krwawień wewnętrznych. W pierwszym trymestrze lepiej więc unikać przegrzania organizmu. Z pozoru niewinna, długa, gorąca kąpiel może skończyć się utratą ciąży.

Warto przeczytać