Kalendarz ciąży - 8. tydzień

8. tydzień ciąży – Twoje dziecko jest już jak ziarno fasoli – mierzy około 11-15 mm. Ma już wykształcony błędnik, co oznacza, że czuje jak się poruszasz.

Dziecko

W tym tygodniu następuje dalszy rozwój kończyn. U stóp i dłoni wykształcą się już paluszki złączone błoną śluzową. Kończyny zaczynają też zginać się w nadgarstkach i łokciach. Formułują się stawy.

Choć niczego jeszcze nie odczuwasz, Twoje dziecko zaczyna się już poruszać.

Nadal intensywnie rozwija się twarz dziecka. Są już widoczne nozdrza, teraz wykształca się żuchwa. Widać już czubek nosa, dwie dziurki (przegrody nosa) i zamknięte powieki, które otworzą się około 23-26 tygodnia ciąży. Twoje dziecko ma już ucho wewnętrzne, które jest odpowiedzialne za słyszenie oraz zmysł równowagi. Zaczyna się proces jego unerwiania. Pod koniec tego tygodnia zacznie się kostnienie szkieletu. Kręgosłup oraz żebra są mikroskopijnych rozmiarów, przypominają cienkie nitki, ich grubość może odpowiadać grubości włosa. Moment wzrostu kości oznacza przejście z etapu zarodkowego do płodowego. Dziecko nadal ma dużą główkę, ale wyraźnie wydłuża się już tułów i łatwo odróżnić go od reszty ciała.

Serce pompuje teraz coraz więcej krwi. Cała sieć naczyń krwionośnych jest wyraźnie dostrzegalna przez cienką skórę dziecka.

Wszystkie główne narządy – wątroba, mózg, serce, płuca, nerki – są już w pełni wykształcone. W ekspresowym tempie rosną jelita, które nie mieszczą się na razie w brzuszku dziecka. Są wypchnięte na zewnątrz, a jeden z boków jelita rośnie szybciej. Z niego utworzy się żołądek. Wątroba, która teraz jest niewielką wypustką jelita, przygotowuje się do produkcji krwi.  Płuca wyglądem przypominają rozgałęziony balonik.

Powoli rozwijają się kubki smakowe.

Mama

Uciskając podbrzusze możesz wyczuć swoją macicę. Znacznie się już powiększyła i ma teraz wielkość małej piłeczki. Możesz zauważyć, że coraz trudniej jest Ci zapiąć spodnie. Nadal mogą towarzyszyć Ci typowe objawy ciąży, jak zaparcia, nudności, obrzęki, senność, czy bóle głowy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, powinnaś umówić się na pierwsze badanie USG.

Najpóźniej jest ono wykonywane między ósmym a dwunastym tygodniem ciąży. Podczas tego badania wyraźnie zobaczysz jak bije serduszko Twojego dziecka. USG pozwala stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy jest pojedyncza, czy mnoga. Pierwsze badanie USG wykonywane jest dopochwowo, za pomocą sondy wprowadzanej na kilka centymetrów do pochwy. Badanie trwa około 5-10 minut, a jego wynik otrzymasz natychmiast, najprawdopodobniej wraz z jego nagraniem na płytę lub wykonanymi zdjęciami.

Pierwsze badanie USG może być dla Ciebie bardzo emocjonującym przeżyciem – po raz pierwszy zobaczysz rozwijające się w Tobie dziecko.

Ponieważ Twoje maleństwo ma już ukształtowany błędnik, wyraźnie czuje teraz Twoje ruchy. Zacznij zwracać na to uwagę. Gwałtowne zmiany pozycji mogą go niepokoić, lubi natomiast uspokajające, rytmiczne ruchy, np. gdy spacerujesz, pływasz lub tańczysz.

Warto odwiedzić też stomatologa, aby sprawdził Twój stan zębów.  Każdy stan zapalny w późniejszym okresie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, dlatego lepiej im zapobiegać.

Warto przeczytać