Kalendarz ciąży - 9. tydzień

Właśnie rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży. Twoje dziecko ma już około 15 mm, a pod koniec tego tygodnia będzie już dwa razy większe. Przybiera też na wadze. Ma już 4 gramy!

Dziecko

W tym tygodniu intensywnie kształtuje się twarz dziecka. Oczy zaczynają przesuwać się z boków głowy ku przodowi, mają czarną siatkówkę. Formułują się usta. Główka jest ciężka, skierowana ku tułowi, ale niebawem zacznie się coraz bardziej prostować. Widać już szyję. W ciągu najbliższych siedmiu dni zniknie ogonek z końca kręgosłupa. Nadal przebiega wzmożony rozwój kończyn, wyraźnie widać już paluszki u stóp i rąk, formułują się kolana i łokcie. Uszy umiejscawiają się po bokach głowy. Trwa proces kostnienia kręgosłupa. Skóra i mięśnie stają się coraz grubsze.

Mięśnie zaczynają się samorzutnie kurczyć.

Jeszcze w ogóle tego nie odczuwasz, ale Twoje maleństwo rusza już kończynami i tułowiem.

W mózgu dziecka z pęcherzyków mózgowych wykształcają się dwie półkule odpowiedzialne za czucie oraz myślenie. W tyłomózgowiu powstaje ośrodek, który odpowiada za oddychanie. W ciągu najbliższych dni rozwinie się przepona, która umożliwi oddychanie po przyjściu na świat. Trwa dalszy rozwój układu pokarmowego, wydłużają się jelita i powstaje odbyt.

W tym tygodniu powstają też narządy płciowe. U chłopców kształtują się jądra oraz pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajniki (dziewczynki mają wszystkie komórki jajowe jeszcze zanim się narodzą). Mimo to, płeć dziecka nie jest jeszcze znana, choć decyzja o niej zapadła już w momencie zapłodnienia. Na ujawnienie się narządów trzeba jeszcze trochę poczekać.

Mama

Możesz zauważyć, że Twoje piersi wyraźnie nabrały już pełniejszych kształtów. Pora zaopatrzyć się już w odpowiednią, większą bieliznę. Nie pozbywaj się jednak tych biustonoszy, które nosiłaś dotychczas. Po ciąży oraz karmieniu piersią Twój biust najprawdopodobniej wróci do dawnego rozmiaru. Dobrze dopasowany stanik zwiększy też Twoje poczucie komfortu oraz pomoże Ci uniknąć powikłań związanych m.in. z zatkaniem przewodu mlecznego. Pamiętaj o tym, aby nie masować piersi. Może to doprowadzić do zwiększonego wydzielania oksytocyny, która dopowiada m.in. za skurcze macicy.

Zacznij dbać o swoją skórę, która niebawem zacznie się coraz bardziej rozciągać. Sięgnij po kremy na rozstępy, zadbaj też o odpowiednie nawilżenie (zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz). W zachowaniu dobrego stanu skóry pomocne będą nie tylko kosmetyki, ale i woda. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta do co najmniej 3 litrów. Jest to spowodowane tym, że dziecko rozwija się w brzuchu w środowisku wodnym i potrzebuje jej do budowy narządów i tkanek. Najbardziej zalecana dla kobiet w ciąży jest woda niegazowana o małej zawartości sodu oraz bogata w jony magnezu i wapnia.  Picie wody pozwala też złagodzić dolegliwości – nudności, wymioty, zaparcia i zapobiega odwodnieniu organizmu.

Jeżeli w Twojej rodzinie występują choroby genetyczne lub jeśli przekroczyłaś 35. rok życia, możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie wykonania badań prenatalnych. Dzięki nim będzie można sprawdzić prawidłowość rozwoju płodu i ewentualnie podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdy zostaną stwierdzone jakieś wady. Zasięgnij szczegółowych informacji na temat diagnostyki prenatalnej.

Warto przeczytać