kamienie milowe ciąży
Pin It

To, co ogólnie nazywamy ciążą, jest tak naprawdę zbiorem wielu mniejszych, jedynych w swoim rodzaju momentów i sytuacji. Co ważne, doświadcza ich każda przyszła mama, bez względu na to, kim jest, gdzie mieszka i która to ciąża z kolei. Wiąże się z nimi wzruszenie, czasem zaskoczenie. Jakie są kamienie milowe ciąży?

Widoczny brzuszek

Przez kilka, kilkanaście pierwszych tygodni ciąży wiele osób nawet może nie podejrzewać, że spodziewasz się dziecka. Brzuch nie przyciąga większej uwagi. Z czasem zaczyna sprawiać wrażenie, jakbyś zjadła nieco za dużo. Zwykle dopiero w drugim trymestrze nabiera odpowiednich kształtów. Patrząc na niego, nie ma się już żadnych wątpliwości, że jest to brzuszek ciążowy.

Pierwsza zachcianka

Dopada znienacka. Nagle nabierasz ochoty na konkretny smakołyk. I musi to być TEN smakołyk, żaden inny. Rzucasz się więc do kuchni w poszukiwaniu mandarynki, kiszonego ogórka, truskawkowego jogurtu, masła orzechowego. Gratulacje, oto właśnie doświadczyłaś pierwszej ciążowej zachcianki.

Pierwsze mdłości

Wstajesz rano i już wiesz, że dzień nie zacznie się dobrze. Biegniesz do łazienki i nad muszlą spędzasz kilkanaście minut… lub cały poranek. W jeszcze mniej optymistycznej wersji: cały dzień. Ciążowe mdłości potrafią być bardzo męczące. Pocieszenie jest takie, że zwykle mijają po pierwszym trymestrze.

Odziez i bielizna dla mam - ekskluzywna
Pierwsze USG

Nie chodzi jednak o USG, na którym nie widać nic oprócz jasnej plamki, lecz o badanie, podczas którego możesz już dostrzec zarys małego człowieka. I wtedy zdajesz sobie sprawę, że w twoim brzuchu naprawdę rozwija się dziecko. Łzy wzruszenia gwarantowane.

Pierwsze kopniaki

Pierwsze ruchy dziecka są tak delikatne, że można pomylić je z pracą jelit. Jednak w końcu nadchodzi ten dzień, gdy coś czujesz w dole brzucha i nie masz wątpliwości, że oto właśnie twój maluch dał o sobie znać. Pierwsze kopniaki przyszłe mamy odczuwają zwykle w okolicach 20. tygodnia ciąży i z czasem przybierają one na sile.

Pierwsza czkawka

W trzecim trymestrze możesz poczuć rytmiczne, lekkie uderzenia. To czkawka. Nie twoja, lecz twojego dziecka.

Pierwszy skurcz

Po 20. tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze skurcze, które przygotowują macicę do porodu, tzw. skurcze przepowiadające, inaczej Braxtona-Hicksa. Ostatnim kamieniem milowym ciąży jest pierwszy skurcz porodowy, który jest znakiem, że czas wyruszyć do szpitala.

Na podstawie: www.motherandbaby.co.uk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz