Karmienie piersią w ciąży. Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?
Pin It

Karmisz piersią i właśnie spodziewasz się kolejnego dziecka. Czy to powód, aby przerwać karmienie?

Będąc w ciąży można kontynuować karmienie piersią. Karmienie naturalne w takiej sytuacji nie wpływa negatywnie ani na starsze dziecko, ani na dziecko rozwijające się w łonie. W przypadku zdrowo przebiegającej ciąży karmienie piersią jest bezpieczne. Przeciwwskazaniem do karmienia piersią w ciąży mogą być silne, bolesne skurcze podczas karmienia, krwawienia i plamienia, skrócona szyjka macicy, obciążony wywiad położniczy (w tym poronienia z niewyjaśnionych przyczyn).

Często obawy związane z karmieniem podczas ciąży dotyczą wystąpienia skurczów. Ssanie piersi przez dziecko powoduje bowiem uwalnianie się oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie skurczów porodowych. W ciąży przebiegającej prawidłowo oksytocyna wydzielana podczas karmienia nie jest zagrożeniem. Takie ilości oksytocyny powodują delikatne skurcze macicy, podobne do tych odczuwanych podczas orgazmu (a jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji, nie ma powodów do rezygnacji z seksu). Wydzielanie oksytocyny nie wywoła poronienia ani przedwczesnego porodu.

Karmienie piersią w ciąży – co się zmieni?

Karmiąc w ciąży można jednak odczuć pewne zmiany. Już sam rosnący brzuszek będzie wymagał zmiany pozycji karmienia tak, aby było to dla was wygodne. Może się okazać, że karmienie będzie nieco bolesne z uwagi na zwiększoną wrażliwość brodawek. Większa tkliwość piersi w czasie ciąży jest czymś zupełnie normalnym.

Osiołek, królik czy miś-.png

Wraz ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele matki zmieni się także pokarm. Ciało będzie nastawione na produkcję siary, w organizmie wzrośnie ilość progesteronu. W związku z tym może ulec zmianie smak i konsystencja pokarmu oraz obniży się jego ilość. To może spowodować, że maluch sam będzie chciał zakończyć karmienie.

Nie trzeba się także obawiać, że starsze dziecko wyczerpie siarę przeznaczoną dla dziecka. Organizm zadba o to, aby nie zabrakło jej dla noworodka. Nie musimy się również martwić tym, że karmiąc starsze dziecko „zabieramy” cenne składniki rozwijającemu się maluchowi. Organizm matki przede wszystkim dba o potrzeby dziecka w łonie. Warto jednak zadbać o zdrową dietę, by dostarczać sobie wielu niezbędnych składników.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – czego nie może w niej zabraknąć? 

Decyzję o karmieniu w czasie ciąży należy skonsultować z osobą prowadzącą ciążę.

Karmienie w tandemie

Po narodzinach dziecka można karmić w tzw. tandemie, czyli noworodka i starsze dziecko. To popularne zwłaszcza w przypadku niewielkiej różnicy wieku miedzy rodzeństwem. Nie trzeba się przy tym obawiać, że zabraknie mleka dla noworodka – wystarczy go dla obojga dzieci, tym bardziej, że ssanie pobudza piersi do produkcji pokarmu.


Źródła:
Gill Rapley, Tracey Murkett, Po Prostu piersią, Warszawa 2015
Nehring-Gugulska M., Warto karmić piersią. I co dalej?, Warszawa 2004
Iwona Koprowska, Naturalnie karmię, Kraków 2011
Claude Didierjean-Jouveau, Droga mleczna, Warszawa 2010
La Leche League
Centrum Nauki o Laktacji

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz