Pin It

Wraz ze wzrostem świadomości na temat porodu wśród kobiet ciężarnych, zmienia się obraz samego porodu w całym społeczeństwie. Co za tym idzie, wiele przyszłych mam ma szansę zaplanować przebieg swojego porodu w najbardziej komfortowy dla siebie sposób. Niektóre kobiety już korzystają z pomocy douli (czyt. duli), a niektóre w ogóle o takiej osobie nie słyszały. Warto zetem tę postać przybliżyć.

Doulo, kim jesteś?

W najprostszych słowach, doulę można określić jako, kobietę, która pomaga rodzącej w czasie samego porodu, jak również w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Doula nie należy do rodziny, nie jest też położną ani lekarzem. Jakie, w takim razie, ma zadanie? – Doula jest uzupełnieniem dla opieki położniczej, lekarskiej, pielęgniarskiej i rodzinnej. Jej podstawowym zadaniem jest wsparcie emocjonalne kobiety rodzącej oraz opieka nad osobą towarzyszącą przy porodzie – wyjaśnia Debra Pascali-Bonaro, przewodnicząca Międzynarodowej Organizacji Mother Baby Childbirth. Jako dodatkowy „element” wsparcia w czasie porodu, doula jest osobą pośredniczącą między matką, położną, lekarzem i bardzo często partnerem na sali. W żaden sposób, doula nie wchodzi w kompetencje położnej i lekarza. Jeden z mitów mówi właśnie o tym, że współczesna doula, to tak naprawdę dawna akuszerka, która bez większej wiedzy medycznej zajmowała się przyjmowaniem porodu. Nic bardziej mylnego.  – Istnieje fizjologiczna więź między kobietami, której nie da się powielić nawet przez najbardziej opiekuńczych mężczyzn. Stałe wsparcie przez inną kobietę, ułatwia poród oraz sprawia, że doświadczenie porodu jest pozytywnym wspomnieniem – dodaje Debra Pascali-Bonaro.

Wsparcie douli

Jeśli doula byłaby narkotykiem, byłoby nieetyczne zabraniać jej – twierdzi dr John Kennell, współautor książki „Doula Book”. Nawet jeśli autorytety położnictwa z całego świata zlecają uczestnictwo douli w porodzie, warto wymienić kilka standardów pracy douli opracowanych przez Stowarzyszenie DOULA w Polsce. Taka wiedza pozwoli przyszłej mamie poznać idee pracy douli, a tym samym zdecydować, czy w ogóle chce z takiej pomocy korzystać. Z informacji podawanych przez Stowarzyszenie DOULA w Polsce jasno wynika, co douli wolno, a czego nie:

  • oferuje emocjonalne, edukacyjne i fizyczne wsparcia, ale nie porady,
  • nie bierze udziału w planowanym porodzie bez asysty położnej,
  • pomaga rodzicom zwiększyć ich pewność siebie w kontakcie z personelem medycznym,
  • nie wykonuje żadnych czynności medycznych, nawet jeśli jest po studiach medycznych, te dwie role są w trakcie pracy z podopieczną oddzielone,
  • standardowo podopieczni mogą żądać od douli: spotkań przed porodem, pomocy w planowaniu porodu, wsparcia w karesie opieki, karmienia i pielęgnacji noworodka.

Wiele kobiet, nawet jeśli poszukuje wsparcia na czas porodu, nieczęsto decyduje się na to, aby brała w nim udział zupełnie obca osoba. Co w takim razie posiada doula, że w bardzo krótkim czasie jest w stanie zaskarbić sobie zaufanie przyszłej mamy? Przede wszystkim chodzi o empatię.

Doula jako alternatywa

Niestety dyskusja o wyższości douli nad położną lub odwrotnie jest bardzo krzywdząca, jeśli nie wysłuchamy dwóch stron. Bardzo często, o głosach za lub przeciw decyduje informacja, jaką dysponuje sama ciężarna. I właśnie na tym etapie najczęściej dochodzi do wielu nieporozumień.

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią (1)

Wiele kobiet, decydując się na urodzenie dziecka nie zdaje sobie sprawy z praw, jakie im przysługują, a to niestety pociąga za sobą falę krytyki, kierowaną najczęściej w stronę położnych i lekarzy. Idealnym przykładem takiej „ciążowej niewiedzy” jest ostatni punkt z przytoczonych zapisów na temat standardu pracy douli. Nawet, gdy zdecydujemy się skorzystać z usług douli (a tego nikt nam nie może zabronić) i dzięki niej zyskamy wsparcie przed porodem, musimy pamiętać, że to niejedyna droga przygotowania do porodu i zapewnienia sobie wsparcia po rozwiązaniu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardów opieki okołoporodowej, każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnych konsultacji z położną; od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a pod 32. tygodniu dwa razy w tygodniu. W ramach takich wizyt udzielane są między innymi informacje o tym jak przygotować się do porodu, jakie ćwiczenia wykonywać i którą pozycję w czasie porodu wybrać. Bezpłatne porady położnej nie kończą się jednak wraz z datą pojawienia się kobiety na sali porodowej. To samo rozporządzenie określa także termin, w jakim kobieta i jej dziecko mogą za darmo korzystać z refundowanych porad. Konkretnie jest to 6 tygodni od momentu przyjścia dziecka na świat. W tym czasie kobieta dowie jak prawidło karmić, kąpać i opiekować się dzieckiem.

– Dlaczego tak jest, że wiedząc jak głęboki wpływ ma towarzystwo drugiej kobiety na medyczny i emocjonalny dobrostan matek, nadal tego nie wprowadzamy? – pyta Debra Pscali-Bonaro. Być może odpowiedź na to pytanie będzie banalna, jednak na nic się zda najlepsza doula i położna, jeśli przyszłe mamy nie znajdą informacji o tym, jak dotrzeć zarówno do jednej, jak i do drugiej.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz