Konflikt serologiczny
Pin It

Różnimy się wyglądem, charakterem, kolorem skóry, oczu, zainteresowaniami. Na wiele z tych różnic nie mamy wpływu, są one czymś zupełnie naturalnym. Różnimy się także grupą krwi. Okazuje się, że poważny problem może stwarzać różnica w czynniku Rh między matką a dzieckiem. W określonych przypadkach może dojść do konfliktu serologicznego.

Rh + i Rh –

Możliwość pojawienia się konfliktu serologicznego ma miejsce między matką a dzieckiem, w przypadku, gdy występuje ujemny czynnik Rh u matki, a dodatni u dziecka. – Jeżeli u matki doszło do wytworzenia przeciwciał przeciwko krwinkom płodowym, to te krwinki zaczynają przenikać do płodu i niszczyć jego własne krwinki. Powodują hemolizę, anemię, niewydolność krążenia, mogą doprowadzić do obrzęku i zgonu wewnątrzmacicznego włącznie, to już są wyjątkowo ciężkie postaci – tłumaczy dr n.med. Dariusz Kowalczyk.

Sama rozbieżność czynników Rh nazywana jest konstelacją konfliktową. Występuje ona wtedy, gdy czynnik Rh u matki jest ujemny, a u dziecka dodatni. Do tego, żeby zaszedł konflikt serologiczny, musi dojść do wytworzenia przeciwciał. Warto pamiętać, że nie ma konfliktu serologicznego w odwrotnej sytuacji, czyli gdy grupa krwi dziecka ma Rh ujemny, a matki Rh dodatni.

Większe ryzyko występuje w kolejnej ciąży

W pierwszej ciąży rzadko występuje konflikt serologiczny. Większe ryzyko ma miejsce w kolejnej ciąży – w pierwszej nie ma tak masywnego przenikania krwinek płodowych do krwinek matki, żeby uczuliły układ immunologiczny do wytworzenia przeciwciał. Następuje to w trakcie porodu, gdy jest spory kontakt krwi płodowej z krwią matczyną i dochodzi w tym momencie do wytworzenia tych przeciwciał – tłumaczy dr Kowalczyk. Staje się to groźne przy następnej ciąży, jeżeli dochodzi do konstelacji Rh+ i Rh-. Może wtedy dojść do masywnego wytworzenia tych przeciwciał i już od wczesnego etapu ciąży może stanowić poważne zagrożenie. Konflikt w pierwszej ciąży może się pojawić, jeśli w czasie ciąży zostaną np. przeprowadzone określone zabiegi, dojdzie do krwawienia, a między dzieckiem a matką występuje konstelacja konfliktowa.

Immunoglobulina anty D

Konflikt serologiczny występuje obecnie bardzo rzadko, ponieważ przeprowadzana jest bardzo skuteczna profilaktyka – mówi dr Kowalczyk. Po pierwszym porodzie wykonuje się odpowiednie badania i w ciągu 72 godzin podaje się zastrzyk z immoglobuliną anty D. W niektórych krajach takie zastrzyki podaje się jeszcze w czasie ciąży, dokładnie w 28. tygodniu, jeśli występuje konstelacja konfliktowa. Jeśli krwinki płodowe weszły już do krwi matki, to te wstrzyknięte przeciwciała wiążą je ze sobą i nie pozwalają na kontakt z układem odpornościowym matki i nie pozwalają na wytworzenie kolejnych przeciwciał. Immunoglobulinę anty D podaje się również w momencie różnych zabiegów w czasie ciąży, gdy występuje ryzyko przeniknięcia krwi z konstelacją konfliktową, by nie doprowadzić do wystąpienia konfliktu serologicznego.

Profilaktyka

Obecne możliwości medycyny pozwalają na szybką reakcję, gdy tylko pojawi się ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego – mówi dr Kowalczyk. Jeżeli czynniki Rh różnią się u rodziców dziecka (matka ma czynnik Rh ujemny, a ojciec dodatni), wykonuje się specjalne badania, które mają określić, czy występują przeciwciała anty-D (jest to tzw. odczyn Coombsa). Wynik badań pomoże także określić, jakie powinny zostać podjęte działania przez lekarza i wiadomo, pod jakim kątem także monitorować ciążę.

Całkiem spora grupa osób nie zna swojej grupy krwi, nawet będąc już dorosłym. Taka wiedza może być czasami niezbędna i decydować nawet o zdrowiu i życiu. Planując założenie rodziny, warto pamiętać o oznaczeniu grupy krwi, jeśli do tej pory nie było ku temu okazji.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

  1. A u nas w takim razie w ogóle nie ma opcji żeby tą immunoglobulinę podać w 28 tc? Nie bardzo rozumiem dlaczego w innych krajach to jest norma a my jak zwykle w tyle

  2. To nie jest do konca tak ze w ogole nie ma szans na ta immunoglobuline w 28 tygodniu. Bardziej chodzi o to ze wtedy ona nie jest refundowana i musisz sama poniesc koszty (jakies 400zl). Najlepiej podpytać o to swojego ginekologa. Jezeli jest ryzyko pewnie nie bedzie problemu zeby przepisal recepte. Zastrzyk moze Ci zrobic on albo pielegniarka

Odpowiedz