Pin It

Kontakt „skóra do skóry” („skin to skin”, STS), nazywany też „dwiema złotymi godzinami”, to jedyny i niepowtarzalny moment w życiu każdego dziecka i jego mamy. Nagi noworodek po raz pierwszy ma możliwość przytulić się do nagiej piersi matki, co – zgodnie z założeniami standardu opieki okołoporodowej –  powinno trwać minimum dwie godziny po porodzie.

Jak zostało zapisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia:  „Bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką <<skóra do skóry>>, który będzie trwał co najmniej dwie godziny po porodzie. W tym czasie należy zachęcać matkę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, a także obserwować matkę i dziecko, kontrolując cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi, a w razie potrzeby zaoferować pomoc”. Kontakt ten może zostać przerwany w momencie, gdy wystąpi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia matki albo dziecka, co powinno być odnotowane w dokumentacji medycznej. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia kontakt „skóra do skóry” powinien  zacząć się natychmiast po narodzinach, w ciągu pierwszych 5 minut życia dziecka.

Polecamy: Kontakt skóra do skóry – 8 korzyści dla mamy i dziecka

Mogłoby się wydawać, że dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” jest możliwy wyłącznie przy porodzie siłami natury, a i to czasami trzeba negocjować przed porodem z personelem medycznym. Cesarskie cięcie nie jest jednak przeciwwskazaniem do kangurowania. Jeżeli mama jest świadoma i zarówno z nią, jak i z dzieckiem jest wszystko dobrze, to noworodek może być położony na jej piersi. Innym rozwiązaniem jest to, aby dziecko zaraz po narodzinach zostało położone na nagiej klatce piersiowej taty.

– Mąż był ze mną od samego początku. Nie było żadnych problemów z jego obecnością na sali operacyjnej (po prostu dano mu odpowiedni strój, taki jaki ma na sobie personel medyczny), ani z przecięciem pępowiny, robieniem zdjęć, kręceniem video – opowiada Magda, której syn przyszedł na świat drogą cięcia cesarskiego. – Kiedy urodził się synek, podano mi go, a później wziął go do przytulenia mój mąż. Personel sam się pytał, czy tego chcemy. Później wszyscy razem pojechaliśmy na salę pooperacyjną, synek nie został mi zabrany. STS czy obecność bliskiej osoby w żadnym przypadku nie przeszkadzała w przebiegu czy bezpieczeństwie operacji – dodaje.

Był wtedy grudzień 2010 roku. Magda rodziła w Northwick Park Hospital w Harrow, w Wielkiej Brytanii.

–Niestety, w Polsce w bardzo nielicznych placówkach wpuszcza się tatę na salę cięć cesarskich –mówi Ewa Janiuk, położna. – Na szczęście w niektórych miejscach jest to możliwe, aby zaraz po wydobyciu dziecka z brzucha mamy i po zaopatrzeniu przez medyków, tatusiowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i przytulić dziecko. To bardzo ważne, aby na tym etapie to oni mogli kangurować swoją pociechę, możliwie jak najszybciej po urodzeniu – dodaje.

Jak mówi położna, jest to istotne również z innego względu. Tata, mieszkający z mamą w jednym domu, ma podobną do niej florę bakteryjną. Przytulając do siebie noworodka, tworzy dla niego osłonę przed tym wszystkim, co znajduje się w szpitalnym powietrzu. Już od pierwszych chwil od narodzin drobnoustroje walczą bowiem o siedlisko na dziecku. Jeżeli dziecko zetknie się z „bakteriami domowymi”, przyjaznymi, do których rodzice są przyzwyczajeni i mają w stosunku do nich wytworzone przeciwciała, to stanowią one ochronę przed innymi bakteriami chorobotwórczymi z zewnątrz. –Jeżeli pierwszym środowiskiem, które zasiedli się na skórze dziecka, będzie flora szpitalna, to istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się u niego infekcji – mówi położna. – Nie bez powodu też przynosi się do szpitala własne, zakupione, szczelnie zapakowane ubranka dla dzieci – dodaje.

A co z mamą? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, kontakt mamy z dzieckiem powinien być już na sali operacyjnej. Jeżeli kobieta miała znieczulenie przewodowe – powinno odbywać się to tak, jak przy porodzie naturalnym. W przypadku znieczulenia ogólnego do kontaktu dojdzie, gdy mama uzyska świadomość, przy czym najkorzystniejszą sytuacją jest, aby nie upłynęło wówczas więcej niż dwie godziny po porodzie.

– To bardzo istotne, aby izolacja mamy od dziecka nie trwała więcej niż dwie godziny – mówi Gabriela Eliasz-Łukasiewicz, specjalista fizjoterapii i rehabilitacji, na co dzień pracująca z mamami – Równie ważne jest to, aby kobieta otrzymała informację, że w tym czasie, kiedy nie ma przy niej dziecka, przebywa ono z ojcem. To bardzo istotny aspekt psychologiczny. Jest to związane z tworzeniem się więzi między mamą a dzieckiem oraz tworzeniem się leków separacyjnych i dla mamy, i dla dziecka – dodaje.

Polecamy: Zabrze: Ojcowie mogą być obecni przy cesarskim cięciu

Pełny, minimum dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” to wciąż rzadkość na polskich porodówkach, tym bardziej przy cesarskim cięciu. Jeżeli jednak jest to dla nas ważne, aby mieć możliwość przywitania się w ten sposób ze swoim dzieckiem, to warto na długo przed porodem zapoznać się ze swoimi prawami oraz placówką, w której zamierzamy rodzić. Wskazane jest również, aby negocjować w tej sprawie z personelem medycznym, jeżeli napotykamy trudności. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, zarówno przy porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, o kontakt „skóra do skóry” warto po prostu zawalczyć.

Poznaj swoje prawa podczas ciąży i porodu

O kontakt skóra do skóry warto zadbać również w domu. Tego typu kontakt jest ważny na każdym etapie – można go praktykować w dowolnym momencie życia dziecka. Potrzeba bliskości nie ma granic wiekowych.

Konsultacja: Ewa Janiuk, położna

Ewa Janiuk położna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz