Pin It

28 marca, w jednym czasie, w 26 miastach kobiety zasiądą w jednym kręgu, aby pozytywnie mówić o porodzie. Krąg Opowieści Porodowych będzie zakończeniem Międzynarodowego Tygodnia Douli.

Krąg Opowieści Porodowych to ogólnopolska inicjatywa ukazująca pozytywne oblicze porodu. Jak informują organizatorzy – poród może być mocnym i pięknym przeżyciem, które wzmacnia i daje ogromną wewnętrzną siłę.

– Łączy nas fascynacja porodami, zamiłowanie do towarzyszenia kobietom w okresie okołoporodowym i głęboka wiara w sens kobiecych kręgów czy wspólnot – mówi Emilia Jaworska, doula i pomysłodawca portalu Vivat Poród. – Kochamy kobiecą energię, wiemy jaką moc ma kobiece wsparcie, słowem przywracamy w społeczeństwie matkowanie matce – dodaje.

Spotkania skierowane są do wszystkich kobiet – zarówno tych, które dopiero planują macierzyństwo, ja i tych, które wkrótce pozostaną mamami oraz już nimi są. Jak zapewniają organizatorzy, nie ma znaczenia, czy rodziło się w domu czy w szpitalu, czy był to poród naturalny czy przez cesarskie cięcie – każdy może opowiedzieć swoją historię. Zaproszenie skierowane jest również do tych kobiet, które mają za sobą doświadczenie trudnego porodu.

– Poród to dla wielu kobiet temat niezmiernie trudny. Media i świat rozrywki zniekształcają jego obraz, przekaz pokoleniowy w rodzinach nasycony jest lękiem, więc kobiety stojące u progu macierzyństwa pozostają często w tym wszystkim po prostu zagubione – mówi Emilia Jaworska. – Otaczają nas w większości historie porodowe niosące bardzo negatywny przekaz. Wszędzie ich pełno: w internecie, z ust sąsiadki, mamy, cioci, babci, siostry, koleżanki, przyjaciółki, znajomej, w telewizji, filmach – każdy śpieszy, by nam opowiedzieć, jak straszny jest poród. Jakby nie było innej opcji.

Mottem tej inicjatywy są słowa Iny May Gaskin, światowej sławy położnej:

„Czy słyszałaś, żeby ktokolwiek wcześniej wyrażał się pozytywnie na temat porodu? Jeśli nie, nie jesteś sama. Jednym z najbardziej skrywanych sekretów (…) jest fakt, że poród może być ekstatyczny i umacniający”, dawać „doświadczającej go kobiecie wewnętrzną moc i mądrość.”

Do akcji włączyło się 31 kręgów z 26 miast (w tym także spoza granic Polski). Spotkania odbędą się m.in. w: Lesznie, Rzeszowie, Zielonej Górze, Łodzi, Zduńskiej Woli, Wrocławiu, Białymstoku, Tarnowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Kończycach Wielkich k. Cieszyna, Gdyni, Szczecinie, Gostyniu, Wągrowcu.

Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy (szczegóły na Facebooku).

Organizatorami inicjatywy są Szkoła Rodzenia Gaja z Poznania, portal Vivat Poród oraz Stowarzyszenie Doula w Polsce.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz