Pin It

Badania profilaktyczne dotyczące cukrzycy ciążowej powinny być wykonane zawsze. Jednak, w zależności od tego, w jakiej grupie ryzyka znajduje się ciężarna, moment ich wykonania się różni.

Jeśli przed zajściem w ciążę, kobieta nie miała problemów z cukrzycą, co potwierdzały wykonane wcześniej badania, w czasie pierwszej wizyty lekarz ginekolog powinien zakwalifikować ciężarną do odpowiedniej grupy ryzyka. Właśnie zgodnie z tą kwalifikacją, powinny zostać podjęte kolejne kroki.

Określenie grupy ryzyka, to tak naprawdę podanie najlepszego pierwszego terminu badania na wykluczenie lub potwierdzenie wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Ciężarne z najwyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej powinny być diagnozowane już podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Kobietom z umiarkowanym ryzykiem zachorowania badania powinny zostać wykonane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Niestety w wielu przypadkach, ciężarnym, które zostaną zakwalifikowane do najniższej grupy ryzyka badania obrazujące poziom cukru we krwi nie są wykonywane wcale. Właśnie w tych ostatnich przypadkach taka decyzja argumentowana jest przez lekarza faktem, iż występowanie czynników ryzyka zostało precyzyjnie wykluczone. Mimo wszystko warto poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie profilaktyczne, ponieważ niedopatrzenie w tym zakresie może skutkować poważnymi powikłaniami w organizmie dziecka (sprawdź, jakie mogą być konsekwencje cukrzycy ciążowej).

Jak wygląda badanie?

Badanie określające poziom cukru we krwi, nazywane jest krzywą cukrową (test obciążenia glukozą, OGTT). Wykonywane jest ono bezpłatnie po skierowaniu przez lekarza lub odpłatnie, gdy ciężarna chce wykonać je na własną rękę. Koszt badania w laboratorium to około 20 zł. Przed badaniem należy zakupić w aptece 75 g glukozy.

Do badania krzywej cukrowej należy się przygotować, ponieważ składa się ono z kilku kroków:

– badanie na czczo – aby nie dopuścić do przekłamań w wyniku, kobieta powinna nic nie jeść ani nie pić (poza niesmakową wodą mineralną) przez osiem godzin poprzedzających badanie krwi,

– obciążenie glukozą – po uzyskaniu wyniku badania na czczo należy wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody,

– po godzinie i po dwóch godzinach od momentu wypicia roztworu glukozy wykonywane jest kolejne pobranie krwi do badania.

Badanie trwa ok. 2 godzin i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni punktu pobrań. Jakakolwiek aktywność w trakcie badania (np. wyjście na zakupy) może zafałszować wynik badania. W trakcie trwania testu nie można jeść. Aby umilić sobie czas, idąc na badanie warto wziąć ze sobą książkę lub gazetę.

Interpretacja wyników

Kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2014 roku:

– na czczo >92-125 mg/dl, 5,1-6,9 mmol/l
– po 1 godz. ≥180 mg/dl, ≥10,0 mmol/l
– po 2 godz. >153-199 mg/dl, 8,5 -11,0 mmol/l

Więcej o badaniach w ciąży przeczytasz tutaj.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. W ciąży wykonujemy test obciążenia 75 g glukozy. Najnowsze oficjalne kryteria rozpoznania cukrzycy ciężarnych wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego są następujące:
    – na czczo>92-125 mg/dl,
    – po 1 godz ≥180 mg/dl,
    – po 2 godz. >153-199 mg/dl.

Odpowiedz