Książki na czas ciąży – 10 najlepszych propozycji
Pin It

W księgarniach jest mnóstwo książek i poradników na temat ciąży i macierzyństwa. Po które z nich naprawdę warto sięgnąć? Prezentujemy te, które dostarczą wartościowej wiedzy, praktycznych wskazówek i będą ciekawą, pozytywną, budującą lekturą. 

księga ciąży„Księga ciąży. Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu” Martha Sears, William Sears

To propozycja dla tych, którzy szukają poradnika z dokładnym opisem poszczególnych miesięcy i etapów ciąży. „Księga ciąży” różni się jednak od pozostałych poradników dla mam – dostarcza wielu informacji w bardzo przystępny sposób, a do tego wiele uwagi poświęca zagadnieniom psychologicznym i emocjom towarzyszącym ciąży. „Jednym z najważniejszych założeń naszej książki jest pozbycie się strachu przed porodem, uwolnienie kobiety od lęku” – informują już na wstępie autorzy – William Sears, Martha Sears, Linda Holt, BJ Snell. Podczas czytania tej książki ma się wrażenie, jakby zasiadało się do rozmowy z kimś, kto wie, jak się o ciebie zatroszczyć i potrafi to zrobić za pomocą odpowiednio dobranych słów. Fachowa i przyjazna lektura. Jej recenzję przeczytasz tutaj, a tutaj możesz ją nabyć.

urodzić razem i naturalnie„Urodzić razem i naturalnie” Irena Chołuj

To książka pełna ciepła i szacunku dla rodziców oczekujących potomka. Jej zawartość jest bardzo bogata. Irena Chołuj – autorka i niekwestionowany autorytet w dziedzinie położnictwa – szczegółowo wyjaśnia różne kwestie związane z fizjologią ciąży. To pozycja interesująca również dla samych położnych – autorka poświęciła im odrębny rozdział. Irena Chołuj dzieli się także swoimi doświadczeniami związanymi z przyjmowaniem porodów w domu. W tej książce można znaleźć też wiele pokrzepiających, dobrych opowieści porodowych, głównie z porodów domowych. Książkę znajdziesz np. tutaj.

Polecamy wywiad z Ireną Chołuj: W kobiecie jest siła życia

mundra„Mundra” Sylwia Szwed

To jedna z najciekawszych książek na temat ciąży i porodu. Nie jest to poradnik, a zbiór rozmów z położnymi. „Mundra” pokazuje, jak na przestrzeni osiemdziesięciu lat zmieniały się w Polsce koncepcje porodu i kobiecości. Bardzo wartościowa pozycja dla każdego, również dla osób, które dopiero przygotowują się do ciąży. Książka pozwoli spojrzeć na ciążę i poród z różnych perspektyw. Czyta się ją błyskawicznie. Tutaj znajdziesz tę książkę w dobrej cenie.

Polecamy wywiad z autorką: „Mundra”, czyli mądra

poród naturalny„Poród naturalny” Ina May Gaskin

Ina May Gaskin to światowej sławy ekspertka w dziedzinie położnictwa, położna z doświadczeniem ponad 2000 porodów przyjmowanych w domu, laureatka nagrody Right Livelihood Award z 2011 r. zwanej alternatywą dla Nagrody Nobla i autorka książek „Poród naturalny” i „Duchowe położnictwo. Intymność narodzin”. W „Porodzie naturalnym” można przede wszystkim znaleźć wiele budujących historii porodowych. Książka pomoże też uświadomić sobie możliwości kobiecego ciała, wyjaśnia, jak zachowuje się ono w trakcie porodu, co się wtedy dzieje i co ma wpływ na przebieg całego procesu. Autorka tłumaczy, jak zaufać swojemu ciału, jak je poznać i nawiązać z nim kontakt tak, by poród był pozytywnym doświadczeniem. Dużo uwagi poświęca też temu jak psychicznie przygotować się do porodu, gdzie szukać swojej wewnętrznej siły i jak ją wykorzystać. Wspierająca, motywująca pozycja.

dziecko aktywny uczestnik porodu„Dziecko – aktywny uczestnik porodu. Zagadnienie interdyscyplinarne” Ewa Janiuk, Emilia Lichtenberg-Kokoszka

Na jakim poziomie rozwojowym znajduje się noworodek? W jakim stopniu dojrzałe są jego zmysły? Co czuje? Jak przeżywa akt swoich narodzin? – m.in. takie pytania zadają twórcy tej książki. Trzynastu autorów, specjalistów różnych dziedzin, spogląda na rodzące się dziecko z perspektywy medycznej, psychologicznej, prawnej, pedagogicznej, socjologicznej czy nawet biblijnej. Różnorodność podejmowanych tutaj tematów pozwala dokładnie przeanalizować potrzeby rodzącego się dziecka. Bardzo wartościowa pozycja, którą z łatwością się czyta. Więcej na jej temat znajdziesz tutaj. Natomiast tutaj można ją nabyć.

 w głębi kontinuum„W głębi kontinuum” Jean Liedloff

Czy wiecie, że dzieci w dżungli nie płaczą i nie mają kolek, a rodzeństwo ze sobą nie rywalizuje? Jean Liedloff spędziła wiele miesięcy wśród Indian z plemienia Yequana, uczestnicząc w ich codziennym życiu. Swoje obserwacje opisała w książce „W głębi kontinuum”, która zapoczątkowała nurt rodzicielstwa bliskości. To nie tylko opowieść dla rodziców o potrzebie bliskości z naszymi dziećmi, ale również historia o nas samych i o naszej cywilizacji. „W głębi kontinuum” to książka o niezwykłej więzi i relacjach międzyludzkich. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i uchodzi za bestseller.

Po prostu piersią„Po prostu piersią”  Gill Rapley, Tracey Murkett

Już w czasie ciąży warto poszerzyć swoją wiedzę na temat karmienia piersią. Pomoże w tym poradnik „Po prostu piersią”, w którym można znaleźć wiele rzetelnych informacji. „Po prostu piersią” zawiera wiele praktycznych wskazówek, uczula na niepokojące sygnały i pomaga w zrozumieniu potrzeb noworodka. Autorki tłumaczą, podają wiele ważnych informacji, pomagają zrozumieć, obalają popularne mity, ale nie podchodzą do tematu skrajnie i nie oceniają indywidualnych decyzji kobiet. Więcej na temat tej książki znajdziesz tutaj. Do nabycia w tym miejscu w dobrej cenie. W temacie karmienia piersią polecamy także inne pozycje, m.in. „Warto karmić piersią” Magdaleny Nehring-Gugulskiej, „Piersią spoko” Malwiny i Janusza Okrzesików czy „Drogę mleczną” Claude Didierjean-Jouveau

Księga rodzicielstwa bliskości„Księga rodzicielstwa bliskości” Martha Sears, William Sears

To jedna z najpopularniejszych książek Williama i Marthy Searsów. Możliwe, że już właśnie w ciąży zetknęłaś się z pojęciem „rodzicielstwo bliskości”. Ta książka dokładnie wyjaśni, na czym ono tak naprawdę polega, obali kilka mitów i podzieli się wartościowymi poradami. Znajdziesz tu dużo informacji o bliskości, budowaniu więzi i o tym, jak zaufać swojej intuicji. Pozycja pełna ciepła i wsparcia, obfitująca też w wiele praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji i wychowania dziecka. Więcej na jej temat znajdziesz tutaj.

 położna „Położna. 3550 cudów narodzin” Jeannette Kalyta

To autobiograficzna opowieść Jeannette Kalyty, znanej wszystkim położnej. Dzięki niej spojrzycie na ciążę i poród właśnie z perspektywy położnej. Książka opiera się na historiach porodowych – zaskakujących, wzruszających, pięknych, a także trudnych. Interesująca pozycja także dla mężczyzn.

Nieperfekcyjna mama„Nieperfekcyjna mama” Anna Dydzik

To książka napisana przez blogerkę – Annę Dydzik, autorkę bloga „Nieperfekcyjna mama”. Nie znajdziecie tu cennych rad ani sprawdzonych przepisów, tylko obraz tego, jak w rzeczywistości wygląda macierzyństwo i o czym warto wiedzieć, zanim dziecko pojawi się na świecie. Pełna humoru, szczera, autentyczna i inspirująca książka, która uchroni przed tym, jak nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu. Do nabycia tutaj.


Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz