Pin It

Ciąża i narodziny dziecka to zdumiewające chwile w życiu. Niektóre związane z nimi fakty potrafią jednak momentami szokować. Prezentujemy listę 10 niezwykłych ciążowych rekordów.

1. Najlżejsze dziecko

Zaledwie 275 gramów – tyle ważył chłopiec, który przyszedł na świat w szpitalu w Getyndze (Niemcy) w czerwcu 2009 roku. Malec urodził się w 25. tygodniu ciąży i jest pierwszym dzieckiem, które udało się przytrzymać przy życiu przy tak niskiej wadze. Po półrocznym przebywaniu w inkubatorze, chłopiec został wypisany do domu. Jego waga wynosiła wówczas 3,7 kg.

Najlżejszą dziewczynką jest natomiast Rumaisa Rahman, która przyszła na świat w Chicago w 2004 roku, ważąc zaledwie 244 g. Dziewczynka była jedną z sióstr bliźniaczek. Ich poród odbył się w 26 tygodniu ciąży, za pomocą cesarskiego cięcia.

2. Najcięższe dziecko

Jak podaje Księga Rekordów Guinnessa, najcięższy noworodek na świecie ważył 10,4 kg. Urodził się w 1879 roku. Dziecko zmarło po 11 godzinach. Odnotowano jeszcze dwa przypadki, w których dzieci ważyły ponad 10 kg (dokładnie 10,2 kg) i przeżyły. Jeden z noworodków przyszedł na świat we Włoszech w 1955 roku, drugi w 1982 roku w RPA.

Współcześnie za najcięższe dziecko uznaje się chłopca ważącego 8,7 kg, który urodził się w Indonezji w 2009 roku. Dziecko w chwili narodzin mierzyło 62 cm. Rodzice nazwali go Akbar, co po arabsku oznacza „wielki”.

3. Najwcześniejsze dziecko

Najwcześniejszy wcześniak to Amillia Taylor z Miami, która pojawiła się na świecie w 22. tygodniu ciąży. Ważyła wówczas 280 g. Urodziła się w październiku 2006 roku. Dla dziecka 22 tydzień to tak naprawdę półmetek ciąży, to dokładnie 20 tygodni od chwili zapłodnienia.

4. Najwięcej wieloraczków

Oktomama – tak nazywana jest Nadya Suleman z Kalifornii – matka ośmioraczków, które przyszły na świat w 2009 roku. Dzieci (podobnie jak szóstka starszego rodzeństwa) zostały poczęte metodą in vitro. Matka (znana także z tego, że jest psychofanką Angeliny Jolie i ulubienicą serwisów plotkarskich, którym dostarcza wielu wrażeń) samotnie wychowuje swoją 14-osobową gromadkę pociech. Będąc w ciąży z ośmioraczkami miała 33 lata.Spodnie dla niemowlaka (2).png

5. Największa ilość dzieci

Rosjanka Fiodorowa Wasilijewa w latach 1725-1765 wydała na świat 69 dzieci. Rekordzistka była w ciąży 27 razy, a każda z nich była ciążą mnogą. 16 par to bliźnięta, 7 razy urodziły się trojaczki, a cztery razy – czworaczki.

Współcześnie za rekordzistę uchodzi Leontina Albina z Chile, która urodziła 55 dzieci. Matka uznaje, że tak naprawdę urodziła 64 dzieci, ale nie potrafi tego udokumentować.

6. Najpłodniejsza kobieta świata

Kobietą, która od 13 lat cały czas jest w ciąży, jest Carole Horlock, brytyjska surogatka.  45-letnia kobieta w ciągu 13 lat urodziła 12 dzieci – 8 dziewcząt oraz 4 chłopców, przy czym raz urodziła bliźnięta i trojaczki.

7. Najstarsza pierwsza ciąża

W listopadzie 2008 w Indiach przyszedł na świat pewne hinduskie dziecko i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego matka – Rajo DeviLohan – miała wówczas 70 lat. Małżeństwo starało się o potomstwo przez ponad 50 lat. Ostatecznie kobieta została zapłodniona metodą in vitro. Po porodzie nie była jednak w stanie dojść do zdrowia i umarła w krytycznym stanie, 1,5 roku od chwili, gdy została matką. Rajo DeviLohan nieoficjalnie posiada tytuł najstarszej matki świata, ponieważ jej brak świadectwa urodzenia uniemożliwia wpisanie tego rekordu.

Aktualizacja: W 2016 roku najstarszą matką świata została Daljinder Kaur, która w wieku 72 lat urodziła zdrowego synka.

8. Najmłodsza kobieta w ciąży

Lina Medina z Peru to najmłodsza w historii matka świata. Swojego syna urodziła w 1939 roku, mając niewiele ponad 5 lat. Nie wiadomo, kto był ojcem dziecka, a początkowe podejrzenia wobec ojca dziewczynki okazały się nieuzasadnione. Lina urodziła syna poprzez cesarskie cięcie. Przypadek badał lekarz Edmundo Escomela, który ujawnił informacje, że dziewczynka już w wieku ośmiu miesięcy miesiączkowała, mając cztery lata miała uwydatnione piersi, a mając pięć – jej kość miednicza rozszerzała się.

Matka i syn byli wychowywani razem jako rodzeństwo. Chłopiec, o tym, kim naprawdę dla niego jest Lina, dowiedział się w wieku 10 lat. Nosił imię lekarza, który odbierał poród, tj. Gerardo. Z dalszych losów życia najmłodszej matki wiadomo, że wyszła za mąż i w 1972 roku urodziła drugiego syna. Wraz z rodziną zamieszkała w ubogiej dzielnicy, odmawiając udzielania wszelkich wywiadów, o które w 2002 roku ubiegała się agencja Reuters.

Współcześnie za jedną z najmłodszych mam na świecie uchodzi 12-letnia dziś Romka. W 2010 roku w wieku 10 lat w jednym z hiszpańskich szpitali urodziła dziecko. Jego ojciec jest trzy lata starszy od matki. Podobna sytuacja dotyczy 10-letniej Kolumbijki z plemienia Wayuu, która 2012 roku urodziła córeczkę.

9. Najstarsza ciąża mnoga

W 2008 roku w Indiach na świat przyszły bliźniaki – chłopiec i dziewczynka. Ich matka – OmkariPanwar – miała wówczas 70 lat. Dzieci narodziły się poprzez cesarskie cięcie, a zostały poczęte metodą in vitro. Mają dwie starsze siostry. To właśnie brak męskiego potomka w rodzinie wzbudził w hinduskiej parze pragnienie posiadania kolejnych dzieci. Ponieważ jednak OmkariPanwar nie posiada świadectwa urodzenia, za rekordzistkę w tej kategorii uchodzi Hiszpanka CarmelaBousada, która swoje bliźnięta urodziła w wieku niemal 67 lat.

10. Najdłuższa przerwa między ciążami

Elizabeth Ann Buttle dwukrotnie była w ciąży. Swoje pierwsze dziecko – Bellinde – urodziła w 1956 roku, natomiast drugie – Josepha – 41 lat później.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz