Pin It

Kwas foliowy, czyli witamina B9, uchodzi za jeden z najważniejszych składników, po który przyszła mama powinna sięgnąć na długo zanim zajdzie w ciążę.

Kwas foliowy odgrywa bardzo istotną rolę w procesie rozwoju i kształtowania się płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Ma szczególnie istotny wpływ na układ nerwowy, rozwój mózgu i rdzenia kręgowego. Jego niedobór wiąże się z ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa).

Dzienna zalecana dawka kwasu foliowego dla kobiet w ciąży to 0,4 mg (jest on dostępny bez recepty w każdej aptece). Jednak po  suplement powinno sięgać się jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży (co najmniej na miesiąc przed zapłodnieniem), aby zdołać odpowiednio zadbać o jego poziom w organizmie i dostarczać go dziecku już od pierwszych tygodni ciąży. Na ogół kobiety dowiadują się o tym, że są w ciąży po upływie 4-6 tygodnia, kiedy mózg i rdzeń dziecka są już uformowane, stąd zaleca się, aby panie w wieku rozrodczym sięgały po ten składnik na co dzień. Dodatkową zaletą kwasu foliowego jest to, że chroni przed anemią.

O odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie można zadbać, sięgając często po takie produkty, jak:

– pomarańcze, truskawki, banany,

– brukselka, kapusta, liście pietruszki, szpinak, sałata, pomidory, fasola, groch, brokuły,

– płatki owsiane,

– otręby pszenne,

– ryż brązowy,

– jaja,

– mleko,

– orzechy, słonecznik,

O obecność kwasu foliowego w codziennej diecie oraz suplementację powinny dbać również kobiety przyjmujące doustnie środki antykoncepcyjne, ponieważ zaburzają one możliwość wchłaniania B9. Co istotne, przyjmowanie tego składnika nie dotyczy wyłącznie kobiet będących w ciąży lub ją planujących. Po kwas foliowy powinni sięgać również mężczyźni, gdyż jego przyjmowanie pozwala zapobiegać niedokrwistości, miażdżycy, chorobom układu krążenia.

Zdaniem naukowców z University of California, przyjmowanie kwasu foliowego może również zapobiegać autyzmowi.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz