Pin It

Zaleca się, aby suplementację kwasem foliowym rozpocząć już na trzy miesiące przed planowaną ciążą. Najnowsze badanie pokazuje również, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka na autyzm. Od dawna także wiadomo, że związek ten zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju wad cewy nerwowej u płodu.

Na podstawie wieloletniego badania, w którym wzięło udział ponad 85 tys. norweskich dzieci, stwierdzono, że u tych maluchów, których mamy przyjmowały przed ciążą kwas foliowy, ryzyko wystąpienia autyzmu dziecięcego było niemal dwukrotnie niższe. Okazuje się jednak, że bardzo duże znaczenie ma forma, w jakiej spożywany jest ten związek, i czas rozpoczęcia suplementacji.

Pozytywne wyniki zaobserwowano wyłącznie w przypadku mam, które przyjmowały go w formie tabletek na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną ciążą i kontynuowały suplementację do co najmniej 8 tygodnia ciąży. Efektów takich nie stwierdzono natomiast, gdy kwas foliowy był przyjmowany wyłącznie w pożywieniu. Co więcej, bardzo ważny jest okres rozpoczęcia suplementacji. Przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć nie później niż 4 tygodnie przed ciążą. Odkładanie tego momentu w czasie znacznie niweluje oczekiwane rezultaty.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz