łagodna cesarka, łagodne cesarskie cięcie
Pin It

Łagodne cesarskie cięcie polega na przeniesieniu niektórych, istotnych elementów naturalnego porodu na grunt cesarskiego cięcia.

Monique Reese, 37-letnia mieszkanka Massachusetts, chciała urodzić swoje pierwsze dziecko naturalnie. Okazało się jednak, że ze względów medycznych jej dziecko przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie. Kobieta nie mogła liczyć na wsparcie otoczenia, które stale przypominało jej, że cesarka to nie poród, a operacja, w której będzie biernie uczestniczyć. Mimo to, dziś dobrze wspomina swój poród.

Reese zdecydowała się na cesarskie cięcie w Brigham&Women’s Hospital w Bostonie. To jeden ze szpitali oferujących kobietom tzw. łagodną cesarkę, nazywaną też cesarką skoncentrowaną na rodzinie. Polega ona na przeniesieniu niektórych, istotnych elementów naturalnego porodu na grunt cesarskiego cięcia. Głównie chodzi tu o obecność obojga rodziców podczas operacji oraz możliwość kontaktu „skóra do skóry”.

W USA spośród 4 milionów urodzeń rocznie, 1/3 dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Dla wielu kobiet jest to doświadczenie traumatyczne:

„Cesarskie cięcie można odebrać jako porażkę. Po operacji spędziłam wiele czasu w poczuciu pustki” – mówi Kristin Severson, fotograf z Wisconsin. Kobieta spodziewa się teraz trzeciego dziecka i ma nadzieję, że urodzi naturalnie. Jeżeli nie będzie to możliwe, chciałaby mieć cesarkę skoncentrowaną na rodzinie.

Łagodne cesarskie cięcie pojawiło się w szpitalu Brigham & Women’s w 2013 roku. Nowe podejście do cesarki zaczął wdrażać dr William Camann, anestezjolog położniczy.

„Poród jest naturalnym zjawiskiem, które stało się bardzo zmedykalizowane” – mówi Camann. Jego zdaniem lepiej będzie dla pacjentów, jeżeli cesarka będzie bardziej „ludzka” niż medyczna.

Zdaniem lekarza nowe podejście różni się od standardowo wykonywanych operacji tylko nieznacznymi zmianami. Jedną z nich jest to, że rodzice mogą poprosić o ustawienie jasnej zasłony chirurgicznej, aby móc oglądać narodziny dziecka.

„To był decydujący moment… To było to, na co czekałam przez całe dziewięć miesięcy” – mówi Reese.

łagodne cesarskie cięcie

W łagodnym cesarskim cięciu duży nacisk kładzie się na umożliwienie mamie i dziecku kontaktu skóra do skóry. W Polsce, zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej, podczas porodu naturalnego tego typu kontakt powinien trwać min. 2 godziny. Podczas cesarskiego cięcia jest to nieco utrudnione ze względu na podłączenie pacjentki do medycznego sprzętu. Nie jest to jednak niemożliwe. Zdaniem doktora Camanna, aby umożliwić mamie kontakt z dzieckiem, należy umieścić elektrody EKG bardziej na jej plecach i boku, pozostawiając miejsce na ułożenie noworodka na piersi. Sprzęt medyczny jest umieszczany na jednym ramieniu kobiety, aby drugą rękę miała wolną i mogła trzymać nią dziecko. Po sprawdzeniu stanu dziecka przez lekarzy, po kilku minutach maluch może być położony na piersi mamy.

W cesarce skoncentrowanej na rodzinie kobieta, będąc jeszcze na sali operacyjnej, może karmić dziecko piersią, a tata może kangurować swoją pociechę.

„Wymaga to od personelu medycznego robienia tylko kilku rzeczy inaczej niż zazwyczaj” – mówi dr Camann. „Naprawdę nie jest to trudne” – dodaje.

Zdaniem lekarza, w szpitalu Brigham&Women’s łagodne cesarki stanowią ok. 20-30% wszystkich cesarskich cięć. To podejście staje się coraz popularniejsze również za sprawą samych mam, które domagają się takiego traktowania.

Łagodne cesarskie cięcie nie jest zalecane kobietom rodzącym przedwcześnie, podczas natychmiastowej decyzji o cesarce oraz kiedy istnieje ryzyko, że dziecko może otrzymać niską punktację w skali Apgar.

Jak podkreśla dr Camann, nie jest to podejście promujące cesarskie cięcie: „Wszyscy chcielibyśmy zmniejszyć liczbę cesarskich cięć. Są jednak kobiety, które muszą je mieć z różnych medycznych powodów. Chcemy, aby mogły tego doświadczać w lepszy sposób”.

Źródło: www.today.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Same się kobiety nakręcacie ,wmawiacie,że poród przez CC to jakaś klęska i stawia matkę w gorszej pozycji,tym czasem liczy się bezpieczeństwo przede wszystkim dziecka podczas narodzin,należy się więc cieszyć, że narodziło się zdrowe a na wychowanie wpływ rodzaj porodu nie ma znaczenia żadnego,za to samobiczowanie już może się na dziecku odbić.Nie rozumiem jak zamiast radości ze zdrowego dziecka można marnować czas na użalanie się nad sobą,że nie wyszło naturalnie.Rodzicielstwo to czas pozbywania się egozimu , więc warto postawić bezpieczeństwo dziecka wyżej niż własne ambicje.

Odpowiedz