Mama w połogu – jak jej pomóc?
Pin It

Twoja przyjaciółka właśnie urodziła dziecko? Jeśli sama jesteś mamą, doskonale wiesz, że pierwsze tygodnie po porodzie bywają trudne. Fizyczne zmęczenie, wahania nastroju, nieraz również trudności z karmieniem piersią… Wsparcie w połogu ze strony bliskiej osoby jest na wagę złota. Nie usuwaj się teraz w cień, wręcz przeciwnie – zaoferuj pomoc. Co możesz zrobić?

Życzliwa rozmowa

Często to właśnie zwykła rozmowa potrafi najskuteczniej podnieść na duchu. Hormony szalejące w organizmie kobiety w połogu nieraz skutkują wybuchami złości, płaczem, poczuciem bezradności i osamotnienia. Podaruj swojej przyjaciółce to, co najcenniejsze: czas i życzliwą uwagę. Nie pouczaj, nie oceniaj, nie udzielaj rad, jeśli młoda mama sama o nie nie poprosi, a „jedynie” cierpliwie słuchaj. I w żadnym wypadku nie zadręczaj jej swoimi problemami! To jest jej czas i jej potrzeby są teraz na pierwszym miejscu.

Pomoc w codziennych obowiązkach

W połogu nawet najprostsze czynności mogą stać się wyzwaniem ponad siły, szczególnie gdy poród był ciężki. Nie narzucaj swojej pomocy, ale daj do zrozumienia, że w każdej chwili możesz wesprzeć ją w codziennych obowiązkach: ugotować obiad, posprzątać, zrobić pranie. Młoda mama powinna odpoczywać, regenerować siły i skupiać się na nowym członku rodziny, a nie na bałaganie.

Skompletuj wyprawkę dla noworodka! (2).png
5 minut dla siebie

Zmęczenie i konieczność ciągłego zajmowania się maluszkiem skutkuje tym, że nieraz brakuje czasu nawet na wzięcie prysznica, uczesanie się czy ubranie. Tymczasem świeżo upieczona mama nie przestaje być również kobietą, która chce się czuć dobrze we własnej skórze. Zadbanie o siebie potrafi bardzo skutecznie poprawić samopoczucie. Zaproponuj, że przez ten czas, kiedy przyjaciółka będzie zajmować się sobą, ty będziesz mieć na oku jej pociechę.

Polecamy: Księżniczka w połogu – jak dbać o siebie po porodzie?

Wsparcie specjalisty

Z każdym kolejnym dniem stan psychiczny przyjaciółki pogarsza się? Nie wykazuje chęci opiekowania się dzieckiem? Jest apatyczna, przygnębiona i często płacze? Twierdzi, że nie nadaje się na matkę? Jeśli dostrzegasz, że stan psychiczny młodej mamy jest niepokojący, to może być znak, że pojawiła się depresja poporodowa. Delikatnie zasugeruj przyjaciółce lub jej najbliższym konsultację ze specjalistą. Możesz również poprosić o pomoc położną, która odwiedza ją w ramach wizyt patronażowych.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz