Pin It

Nie od dziś wiadomo, że zajadanie się marchewką świetnie działa na nasz wzrok. Okazuje się, że warzywo to ma wpływ na płodność mężczyzn, a dokładniej – na jakość nasienia.

Naukowcy z Harvard University poprosili 200 młodych mężczyzn o wprowadzenie pewnych modyfikacji w diecie. Zmiany polegały na zwiększeniu ilości spożywanych warzyw i owoców. Wyniki analiz sugerują, że najbardziej korzystny wpływ na jakość nasienia mają żółte i pomarańczowe rośliny, a więc te, które są bogate w antyoksydanty z grupy karotenoidów (m.in. beta-karoten, będący prekursorem witaminy A). Warzywem, które w największym stopniu oddziaływało na jakość nasienia, była marchewka, a pozytywne zmiany dotyczyły przede wszystkim ruchliwości plemników.

Korzystne efekty zaobserwowano także w przypadku czerwonych owoców i warzyw, szczególnie pomidorów, które obfitują w likopen. Związek ten oddziaływał przede wszystkim na morfologię, a więc budowę plemników.

Przeprowadzone badanie jest kolejnym, które dotyczy wciąż pogarszającej się jakości nasienia. Ogromne znaczenie ma dieta. Jak potwierdzają analizy, liczebność i ruchliwość plemników zmniejsza się, gdy mężczyźni często sięgają po produkty bogate w tłuszcze nasycone. Z kolei kwasy tłuszczowe omega-3 i opisywane antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach pomagają niwelować ich negatywne działanie, zwiększając tym samym szanse na poczęcie dziecka.

Źródło: www.dailymail.co.uk

Fot. www.sassyfoods.wordpress.com/

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz