Pin It

Poród boli – to normalne. Choć ból porodowy jest czymś zupełnie naturalnym, istnieją rozwiązania, dzięki którym można go trochę złagodzić. 

Źródłem bólu dla kobiety w ciąży są skurcze macicy, które są zwiastunem zbliżającego się porodu. W pierwszym okresie porodu powoduje go mechaniczny napór na ujście, rozciąganie i rozwieranie szyjki, napinanie wiązadeł macicy, rozciąganie otrzewnej. W drugim okresie ból potęguje ucisk główki dziecka na otaczające tkanki, na pęcherz i krocze. To, w jakim stopniu rodząca kobieta go odczuwa jest indywidualną kwestią, nie da się go określić jednoznacznie. W związku z tym równie indywidualnie powinien być dobierany sposób łagodzenia bólu. Rodząca kobieta ma do wyboru dwa sposoby łagodzenia bólu – farmakologiczne lub niefarmakologiczne.

Znieczulenie farmakologiczne

Stosowane podczas porodu środki analgetyczne (tj. mające na celu zniesienie bólu) muszą nie tylko działać przeciwbólowo, ale zarazem muszą spełniać też inne właściwości. Przede wszystkim nie mogą być toksyczne dla płodu, nie mogą hamować czynności skurczowej macicy oraz nie powinny zaburzać współpracy pomiędzy rodzącą, a osobą przyjmującą poród. Zgodnie z zaleceniami porodowymi WHO (Fortaleza, Brazylia, kwiecień 1985) w trakcie porodu powinno unikać się podawania środków analgetycznych i anestetycznych (znieczulających), jeśli nie są one zalecane, dla przeciwdziałania lub zapobiegania komplikacjom.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu leku znieczulającego do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego, tj. do przestrzeni, gdzie przebiegają nerwy przewodzące doznania bólowe. Środek podawany jest przez cewnik (po wcześniejszym wkłuciu się igłą w przestrzeń zewnątrzoponową) i znieczula on kobietę od pasa w dół, przy równoczesnym zachowaniu jej pełnej świadomości. Wykonuje je lekarz anestezjolog.

Tak, jak każdy zabieg medyczny, również ten może nieść za sobą ryzyko powikłań. Może nim być zahamowanie postępu porodu, obniżenie ciśnienia tętniczego, bóle głowy i krzyża po porodzie. Znieczulenia nie można podawać w przypadku niektórych chorób serca u matki bądź problemów z krzepnięciem krwi oraz przy małej ilości płytek krwi.

Więcej o możliwości korzystania z ZZO znajdziesz tutaj i tutaj.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

To znieczulenie miejscowe, stosowane podczas cięcia cesarskiego. Pozwala zachować pacjentce pełną świadomość, przy równoczesnym znieczuleniu jej od pasa w dół. Znieczulenie to podawane jest podobnie do zewnątrzoponowego, z tą różnicą, że lek jest wprowadzany głębiej, tj. pod oponę pajęczą. Znieczulenie jest bezpieczne dla dziecka.

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie podawane w rejonie tkanek krocza po to, aby je zszyć jeżeli zostało nacięte lub pękło. Znacznie łagodzi ból, ale nie znosi go całkowicie.

Znieczulenie całkowite

To znieczulenie ogólne, czyli takie, przy którym przyszła mama nie ma świadomości tego, co dzieje się wokół niej. Może być zastosowane w przypadku nagłej konieczności wykonania cesarskiego cięcia oraz zabiegów niezbędnych po porodzie (np. usunięcie pozostałości po łożysku). Środki podawane są dożylnie przez anestezjologa, wymagana jest również intubacja, tj. wprowadzenie rurki umożliwiającej oddychanie. Po podaniu tego znieczulenia i przeprowadzonym zabiegu, kobieta czuje się senna, co odracza na kilka godzin pierwsze spotkanie z dzieckiem.

Dolargan (petydyna)

To silny środek narkotyczny. Podawany jest domięśniowo i ma działanie rozkurczowe, rozluźnia i zmniejsza stres. Po podaniu leku matka może czuć się oszołomiona, może odczuwać mdłości i senność. Lek z łatwością przechodzi przez łożysko, więc działa też na dziecko, które po porodzie słabiej reaguje na bodźce, lek zaburza też m.in. jego odruch ssania.

Entonox

Entonox to mieszanka tlenu i podtlenku azotu (50% N2O i 50% O2), bardziej znana jako gaz rozweselający. Działa rozluźniająco i odprężająco, dzięki czemu matka wdychająca gaz odczuwa skurcze jako mniej bolesne. Kobieta sama kontroluje dawkę używanego gazu, który wdycha przez maskę lub ustnik. Podawanie gazu nie wymaga obecności anestezjologa.

Znieczulenie niefarmakologiczne

Obok opisanych powyżej rozwiązań istnieje też szereg środków niefarmakologicznych, które mają na celu złagodzenie bólu porodowego. I choć ich zastosowanie nie niweluje całkowicie odczuwanego bólu, ma istotny wpływ na to, aby ulżyć rodzącej kobiecie (więcej o tych metodach przeczytasz także tutaj).

Hipnoza

Hipnoporód (hypnobirthing) wymaga dłuższego przygotowania przed porodem, czasami obejmuje odpowiednie warsztaty, a stosowanych technik można się też nauczyć ze specjalnie przygotowanych płyt CD czy mp3. W Polsce metoda znana jest m.in. jako Łagodny Poród – pięciotygodniowy program pozwalający nauczyć się technik autohipnozy, pozwalającej na głębokie zrelaksowanie podczas porodu. Kobieta stosująca tę metodę jest świadoma tego, co dzieje się podczas porodu, jest jednak bardziej odprężona, skupiona i spokojna (dowiedz się więcej i przeczytaj wywiad z instruktorką tej metody).

TENS

Metoda TENS oznacza przezskórną elektryczną stymulację nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Choć nie brzmi zachęcająco, w rzeczywistości bezpiecznie pomaga kobiecie złagodzić odczuwany ból.  Przede wszystkim działa kojąco na bóle krzyżowe. Stymulator TENS to niewielkie urządzenie, którego użycie polega na przyłożeniu do pleców kobiety specjalnych elektrod.  Są one podłączone do prądu o niskim natężeniu, który blokuje ból. Metoda jest bezpieczna. Każdy może sam zaopatrzyć się w taki stymulator, a jego koszt to ok 300-400 zł.

Masaż

Masaż w okolicach dolnego odcinka kręgosłupa wykonywany przez osobą towarzyszącą podczas porodu, pomoże lepiej znieść kobiecie odczuwany ból. Nacisk na bolące miejsce i masowanie okrężnymi ruchami przyniesie ulgę. To również znaczące wsparcie ze strony bliskiej nam osoby.

Czy wiesz już, kto będzie Ci towarzyszył podczas porodu?

Prysznic

Ulgę podczas porodu przynosi też ciepła (nie gorąca) woda. W zależności od tego, jak wyposażony jest szpital, można skorzystać z prysznica lub wanny. Ukojenie przyniesie polewanie się letnią wodą w bolące miejsce.

Okłady

Ciepłe lub zimne – w zależności od tego, jakie woli rodząca kobieta. Przykładanie ich w okolice krzyża, krocza, dołu brzucha pomogą ukoić odczuwany ból. Zimne i ciepłe okłady można stosować na przemian, dzięki temu zapobiegnie się niedokrwieniu danej okolicy ciała.

Oddychanie

Energetyczny wdech i spokojny wydech – na pewno słyszałaś o tym w szkole rodzenia. Skoncentrowanie się na oddychaniu podczas skurczu pozwala się zrelaksować. Ma to również istotne znaczenie dla dziecka – podczas głębokiego oddychania jest ono lepiej dotlenione.

Ruch

Chodzi o to, aby kobieta dobrała dla siebie najwygodniejszą pozycję do złagodzenia bólu i urodzenia dziecka. Skurcze macicy są skuteczniejsze, gdy kobieta jest w ruchu, stoi, kołysze się, kuca. Pomocne w takim radzeniu sobie z bólem są dostępne na porodówkach piłki, worek sako, czy drabinki.

Sprawdź: Aktywny poród – co to oznacza?

Oprócz opisanych powyżej metod przyszłym mamom zaleca się też stosowanie wizualizacji. Tworzenie w myślach pozytywnego obrazu porodu i przywoływanie go w trakcie jego trwania pomaga się zrelaksować. Również zastosowanie muzykoterapii może mieć kojący wpływ, poprawia oddychanie i ułatwia rozluźnienie. Istotne znacznie ma również nastawienie do porodu. Jeżeli kobieta przez cały okres ciąży poznała wiele negatywnych opowieści z porodówki, sama zaczyna gromadzić w sobie strach i wątpić we własne siły, co może mieć wpływ na jej własne doświadczenie porodu (przeczytaj jak zmniejszyć lęk przed porodem).

Polecamy: W kobiecie jest siła życia

Poród to nie tylko wydarzenie fizjologiczne (dziś często zmedykalizowane), ale także przede wszystkim emocjonalne, głębokie przeżycie. Świadomość tego, jak przebiega poród i jak funkcjonuje wówczas kobiece ciało, ma istotne znaczenie dla jego przebiegu i ma duży wpływ na minimalizowanie związanego z nim stresu. Wszystko to wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a te warto rozpocząć na długo zanim dziecko da sygnał, że to już właściwy moment.

Czy wiesz, że od 21. tygodnia ciąży przysługują Ci bezpłatne spotkania edukacyjne z położną? Więcej na ten temat dowiesz się TUTAJ.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. ja polecam tens pożyczyłam od znajomej położnej dolobravo , u mnie bardzo się sprawdziło, szczególnie na początku, bo wiadomo sam poród i tak bolał :)

Odpowiedz