Pin It

Wysokie ciśnienie krwi matki może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu – ta teza nie jest nowością. Tym, co może zaskakiwać, jest fakt, że negatywne oddziaływanie w zakresie IQ utrzymuje się u potomka przez całe życie. Do takich wniosków doszli fińscy naukowcy, którzy zbadali wpływ występowania nadciśnienia u przyszłej mamy na rozwój intelektualny dziecka, a właściwie – dorosłego już człowieka. Jakie były wyniki?

„Uzyskane przez nas rezultaty sugerują, że ubytki w rozwoju intelektualnym w dorosłym życiu mogą mieć swoje źródło już w okresie rozwoju płodowego, kiedy to kształtują się funkcje i struktura mózgu” – wyjaśnia Katri Räikönen z University of Helsinki.

Badanie zapoczątkowane zostało już wiele lat temu. Wzięło w nim udział 398 mężczyzn urodzonych między 1934 a 1944 rokiem. Po raz pierwszy ich sprawność intelektualną oceniono, gdy badani osiągnęli wiek 20 lat, natomiast po raz drugi – w wieku około 69 lat. Analizie poddano m.in. biegłości liczenia i zdolności językowe. Okazało się, że gorsze wyniki osiągnęli uczestnicy, których matki zmagały się w ciąży z wysokim ciśnieniem. Różnice te dostrzegalne były zarówno w wieku 20, jak i 69 lat i dotyczyły przede wszystkim umiejętności matematycznych.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz