Najbardziej wzruszające momenty w ciąży
Pin It

Ciąża to dziewięć jedynych w swoim rodzaju miesięcy, pełnych skrajnych emocji: od strachu i obaw po radość i wzruszenie. Choć cały ten okres jest niepowtarzalny i wyjątkowy, to kilka chwil szczególnie zapada w pamięć. Jakie najbardziej wzruszające momenty w ciąży wymieniają kobiety?

Dzielenie się informacją o ciąży

Zwykle już w chwili, gdy na teście pojawiają się dwie kreski, kobieta ma ochotę wykrzyczeć całemu światu, że zostanie mamą. Jednak większość z nas utrzymuje tę informację w tajemnicy przez kilka tygodni, a czasem – szczególnie jeśli początkowo ciąża nie przebiega prawidłowo – aż do zakończenia pierwszego trymestru. Nic więc dziwnego, że gdy w końcu nadchodzi ten moment, kiedy można bez obaw podzielić się tym sekretem, towarzyszy mu ogromne podekscytowanie. Radość potęguje pozytywna reakcja otoczenia. Takich emocji nie da się zapomnieć.

Pierwsze spotkanie z lekarzem/położną

Wyjątkowym przeżyciem jest również pierwsza wizyta u specjalisty. Choć test ciążowy i test z krwi nie pozostawiają wątpliwości, że za dziewięć miesięcy na świecie pojawi się dziecko, dla wielu przyszłych mam dopiero potwierdzenie ze strony lekarza jest w 100 proc. pewne. Moment założenia karty ciąży uzmysławia, że to nie sen, lecz rzeczywistość.

Pierwsze badanie USG

Zwykle najwięcej emocji dostarczają badania USG, które pozwalają podglądnąć maluszka. Z badaniami wiąże się kilka niepowtarzalnych chwil, jak choćby usłyszenie po raz pierwszy bicia serca dziecka.

„Niby test testem i są dwie kreseczki, ale dopiero przy pierwszym USG i pierwszym biciu serca zmienia się wszystko. Zaczynasz wierzyć, że ta mała dzidzia faktycznie rośnie w tobie”, pisze internautka Pristina86.

Pierwsze ciążowe zachcianki

Śledzie w środku nocy? Ogórki kiszone przegryzane czekoladą? Choć większość przyszłych mam wiele słyszała o ciążowych zachciankach, zwykle podchodzimy do nich z rezerwą i lekkim niedowierzaniem. Sytuacja zmienia się, gdy… taka nietypowa zachcianka przydarza się właśnie nam.

„Pamiętam, że w pierwszej ciąży, będąc w 5 miesiącu, obudziłam się nagle w środku nocy o 1:00. Męża nie było akurat w domu, a mnie naszła straszna ochota na sok pomarańczowy, taki z miąższem. W domu było wszystko do picia, tylko nie ten mój sok. (…) Ubrałam się i poszłam w środku nocy na stację benzynową (…), od razu kupiłam dwa, bo jeden w drodze do domu już wypiłam. Pamiętam też, jak kiedyś naszła mnie ogromna ochota na frytki. Też był już wieczór, ale nie mogłam się oprzeć. Poszłam do sklepu, kupiłam 1 kg frytek, usmażyłam wszystko (…) zjadłam ten cały kilogram”, pisze na forum internautka Fresz.

Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze sygnały swojej obecności, które daje maluch, to chwile, które każda mama pamięta do końca życia. Choć większość kobiet w ciąży czeka z utęsknieniem na pierwszego kopniaka, to już o wiele wcześniej odczuć można ruchy dziecka. Świeżo upieczone mamy często porównują je do muskania motylich skrzydeł. Jeszcze więcej wrażeń dostarcza możliwość zobaczenia tych fikołków w postaci ruchów na powierzchni brzucha.

„Wiele mam nie zdaje sobie sprawy, że to już. Ja raz poczułam drganie w brzuchu w 14. tygodniu, ale potem przez 4 tygodnie był spokój. Dopiero w 18. tygodniu, leżąc na plecach, poczułam „pyknięcia”. Potem zamieniły się w takie odczucie, jakby mała żabka próbowała się wydostać z przymkniętych dłoni”, pisze Youngmom.

Wybieranie imienia

Część mam jeszcze przed zajściem w ciążę ma listę ulubionych imion, spośród których planuje wybrać to jedno najwspanialsze. Część decyzję o wyborze imienia pozostawia do momentu, aż dowie się, czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka. I choć czasem dochodzi do sporów z partnerem, który może mieć nieco odmienne zdanie w tej kwestii, to i tak rozmyślanie nad imieniem maluszka jest jednym z najprzyjemniejszych okresów podczas ciąży.

Pierwsze maluszkowe zakupy

Malutkie czapeczki, miniaturowych rozmiarów skarpetki i urocze śpioszki rozczulają każdą przyszłą mamę. Serce podpowiada, aby już na początku ciąży wybrać się do sklepu i rzucić w wir zakupów, rozum nieco hamuje te zapędy i radzi, aby poczekać przynajmniej do drugiego trymestru. Bez względu na to, kiedy w koszyku ląduje pierwszy smoczek czy kocyk, moment ten sprawia mnóstwo radości.

Skompletuj  wyprawkę dla noworodka! (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz