Pin It

Nie od dziś wiadomo, że maluchy w pierwszych latach życia chłoną wiedzę niczym gąbka. Okazuje się jednak, że pewne umiejętności związane z rozumieniem języka rozwijają się wcześniej niż dotychczas sądzono, bo już w życiu płodowym. Najnowsze badanie pokazuje, że noworodki już w kilka godzin po przyjściu na świat potrafią odróżnić rodzimy język od obcego.

Po 30. tygodniu ciąży obszary i mechanizmy w mózgu odpowiedzialne za słyszenie są w pełni rozwinięte. Od tego momentu dziecko może doskonale słyszeć, co mówi mama, przyswajając język, którym się posługuje. Z tego, czego nauczy się płód w ostatnich tygodniach ciąży, będzie mógł skorzystać noworodek.

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich i szwedzkich naukowców wzięło udział 40 maluchów 30 godzin po narodzinach. Dzieci słuchały dźwięków w dwóch językach: rodzimym i obcym. Specjaliści analizowali reakcje, obserwując, jak długo noworodki ssały smoczek. Okazało się, że maluchy bezbłędnie potrafiły rozpoznać swój język. Dłuższym ssaniem reagowały na obce dźwięki, krótszym – na znane.

Jest to kolejne badanie, które pokazuje, jak ogromny wpływ na rozwój malucha ma mama, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Jak najczęściej warto więc „rozmawiać” z bobasem w brzuchu, śpiewać mu czy czytać bajki.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz