Pin It

Staracie się o dziecko od dwóch tygodni, paru miesięcy, a może kilku lat i ciągle stwierdzasz to samo – nie mogę zajść w ciążę! Taki problem może mieć wiele przyczyn. Winny jest stres, bezpłodność, a może czysty przypadek?

Pewnie znasz ten scenariusz – koleżanki, które nie myślą o dzieciach, zachodzą w ciążę od jednorazowej przygody lub uważnego seksu w pełnym zabezpieczeniu. Natomiast dziewczyny, które o niczym nie marzą tak, jak o dziecku i dostosowują do tego swoją dietę, plany i rozkład dnia, czekają na pozytywny wynik testu ciążowego latami i… najczęściej z bolesnym skutkiem. Dlaczego tak się dzieje?

Miłość i relaks

Jedna z teorii mówi o tym, że dzieci najczęściej rodzą się ze związku, któremu towarzyszy gorąca miłość rodziców, bo hormony odpowiedzialne za łatwe zapłodnienie u obojga działają wtedy na najwyższych obrotach. U par, które codziennie „z obowiązku” uprawiają seks sytuacja daleka jest od pożądania. W takich przypadkach, choć rozum mówi im, że bardzo chcą dzieci, nie czują tego niedostatecznie pobudzone ciała. Może się to wiązać również ze stresem, który towarzyszy cotygodniowemu zerkaniu na ciążowy test i chodzeniu do łóżka „na komendę”. Dlatego warto odpuścić sobie z nadmiernymi oczekiwaniami wobec siebie i partnera („Do trzydziestki muszę mieć dwójkę dzieci”, „W tym tygodniu musi się nam udać zajść w ciążę”, ” Nie mam ochoty, ale trzeba próbować” ) i po prostu cieszyć się życiem, a w razie wątpliwości poradzić się psychologa lub seksuologa. Często pary, które latami bezskutecznie próbowały począć dziecko i w końcu decydowały się na adopcję, właśnie wtedy uzyskiwały na teście ciążowym upragniony wynik pozytywny. A co, jeśli mimo wszystko od dawna nie możesz zajść w ciążę?

Ty, on lub oboje

W takim wypadku udaj się do dobrego lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności. Przyczyna niepowodzeń może leżeć po stronie twojej lub partnera, czasem problemy dotyczą obojga i wtedy szansa na dziecko jest najmniejsza. Najczęstsze problemy to niedrożność jajowodów, zaburzenia jajeczkowania, a u mężczyzn zła jakość nasienia, wywołana na przykład złą dietą, wieloletnim paleniem papierosów, piciem alkoholu i uwarunkowaniami genetycznymi. O tym, że problem może leżeć po twojej stronie mogą świadczyć nieregularne, zbyt długie lub zbyt krótkie miesiączki, o których też warto powiedzieć specjaliście – być może znajdzie na nie rozwiązanie. Często umiejętnym dawkowaniem określonych hormonów lekarz jest w stanie skutecznie pomóc zdesperowanej parze.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili

Choć w mediach często widzimy zadowolone 40. letnie mamy, jest to mimo wszystko sytuacja wyjątkowa, a nie nowa reguła. Część z nas myśli jednak, że podejmowanie pierwszych prób poczęcia w okolicach czterdziestki jest zupełnie normalne. Nie ma w tym nic złego, ale nie możemy oczekiwać, że wie o tym nasze ciało, które często najlepszy moment na poczęcie ma już dawno za sobą. Choć menopauzę kojarzymy z piątą a nawet szóstą dekadą życia, czasem występuje już około 35 roku życia. Warto ustalić ze specjalistą, czy taka przypadłość nie dotknęła właśnie ciebie.

Warto się badać

Niepłodnością mogą też kończyć się niektóre choroby zakaźne, takie jak chlamydia, HPV, mykoplazmoza. Choć wszyscy przed nimi ostrzegają, schorzenia te przebiegają często bezobjawowo, więc młode dziewczyny nie martwią się nimi, dopóki nie mają problemów z zajściem w ciążę. Możliwe przyszłe problemy z poczęciem to kolejny powód, by regularnie umawiać się na wizytę u ginekologa i nie lekceważyć jego zaleceń i sugerowanych przez niego badań.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny – tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża – ciężka oligozoospermia – także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony naproinfo pl

Odpowiedz