Pin It

Urozmaicona dieta w czasie ciąży jest bardzo ważna, zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i dziecka. Najnowsze badania sugerują, że kobiety w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę na jedną z witamin. Okazuje się, że niedobór witaminy C w codziennym jadłospisie może mieć negatywny wpływ na rozwijający się mózg płodu.

Według badań u nawet 20 proc. dorosłych występuje niedobór witaminy C. Braki te są szczególnie groźne w przypadku kobiet w ciąży.

Nawet niewielki niedobór witaminy C hamuje u płodu rozwój hipokampu, ważnego ośrodka pamięci, nawet o 10-15 proc.” – mówi prof. Jens Lykkesfeldt z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Co istotne, zmiany, które zaszły w mózgu, są nieodwracalne. Oznacza to, że nie da się ich cofnąć mimo późniejszej suplementacji. Wnioski takie wysnute zostały na podstawie badania przeprowadzonego na świnkach morskich, których organizm – podobnie jak organizm ludzki – nie potrafi sam syntetyzować witaminy C.

Potomstwo dorosłych świnek morskich, u których występował niedobór, podzielono po urodzeniu na dwie grupy. Jednej z nich podawana była witamina C. Po dwóch miesiącach nie zaobserwowano żadnych pozytywnych zmian. Ważnym pytaniem, na które naukowcy chcą odpowiedzieć w dalszych badaniach, jest to, na jakim etapie ciąży zaznacza się negatywny wpływ niedoboru tego składnika.

Jak zaznaczają specjaliści, pewne grupy ludzi są szczególnie narażone na braki witaminy C. Są to osoby o niskim statusie ekonomicznym i z nałogiem nikotynowym. Prof. Lykkensfeldt podkreśla, że o niedobory nie muszą się martwić te kobiety w ciąży, które dbają o urozmaiconą dietę, nie palą papierosów i – jeśli zaleci tak lekarz – przyjmują suplementy.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz