Niedobór żelaza w ciąży wpływa na rozwój mózgu dziecka
Pin It

Niewystarczające spożycie żelaza przez ciężarną kobietę ma wpływ na rozwój mózgu dziecka już po narodzinach – wynika z badań opublikowanych przez pismo „Pediatric Research”.

Wcześniejsze badania na modelu zwierzęcym wykazały, że niedobór żelaza w okresie prenatalnym prowadzi do upośledzenia funkcjonowania hipokampa, struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się, a także do wolniejszego dojrzewania istoty białej w mózgu. Wykazano także, że niedobór żelaza u matki jest związany z wolniejszym rozwojem neuropoznawczym i ruchowym dziecka.

 

Obecnie naukowcy przyjrzeli się mózgom dzieci 40 zdrowych młodych kobiet 20 dni po przyjściu na świat. Udało im się zaobserwować, że niższy poziom żelaza u matki wpływał na mniejszą złożoność (oznaczającą mniej wypustek i połączeń nerwowych) oraz mniejszą dojrzałość istoty szarej w korze mózgu.

Naukowcy zauważają, że niedobór żelaza (większy lub mniejszy) ma od 35 do 58 proc. zdrowych kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego zamierzają kontynuować swoje badania.

Polecamy: Anemia w ciąży

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Spodnie dla niemowlaka (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz