żelazo w ciąży
Pin It

Około 35 procent kobiet w ciąży może być narażonych na ryzyko powikłań ciąży – poronienie lub przedwczesny poród – w wyniku niedoboru żelaza. Takie wnioski płyną z najnowszego badania opublikowanego w „European Journal of Endocrinology”.

Niedobór żelaza jest powszechną przyczyną niedokrwistości. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 30 procent populacji na świecie ma anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia zaleca osobom w wieku 19–50 lat dzienne spożycie żelaza w dawce: 8 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet, a w przypadku kobiet w ciąży – do 27 mg.

Dowiedz się więcej o anemii w czasie ciąży

W wyniku niedoboru żelaza organizm produkuje niewystarczający poziom hemoglobiny – białka w krwinkach czerwonych, które przenosi tlen z płuc do tkanek organizmu. Może to prowadzić do zmęczenia i braku energii, duszności, bólu w klatce piersiowej, kołatania serca.

Sprawdź, jakie produkty są bogate w żelazo

Zdaniem głównej autorki badań dr Kris Poppe, kierownika Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Saint-Pierre w Brukseli, niedobór żelaza może być szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży oraz dla ich potomstwa. Ciężarne potrzebują więcej żelaza, aby zapewnić dodatkowe komórki krwi, które są niezbędne dla rozwoju płodu i łożyska.

Żelazo wspomaga też działanie białka o nazwie peroksydaza tarczycowa (TPO), które ma zasadnicze znaczenie dla produkcji hormonu tarczycy. Kobiety w ciąży muszą produkować wystarczająco dużo hormonów tarczycy, aby mózg dziecka rozwijał się prawidłowo. Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, gdy płód nie ma jeszcze rozwiniętej własnej tarczycy.

Dr Poppe wraz z zespołem badawczym postanowili sprawdzić, jaki związek ma niedobór żelaza w ciąży z rozwojem problemów z tarczycą.

Polecamy: Hashimoto a ciąża – co warto wiedzieć?

Naukowcy przebadali 1900 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zespół zmierzył u kobiet poziom ferrytyny (wskaźnik poziomu żelaza), poziom przeciwciał przeciwko TPO (wskaźnik autoimmunizacji tarczycy, w których system immunologiczny omyłkowo atakuje zdrowe komórki tarczycy), poziom hormonu tarczycy wolnej tyroksyny (FT4) i poziom hormonu stymulującego tarczycę (TSH).

Naukowcy odkryli, że 35 procent kobiet w ciąży miała niedobór żelaza, z czego u 10 procent wykryto autoimmunizację tarczycy. Wśród kobiet w ciąży bez niedoboru żelaza, 6 procent borykało się z problemami tarczycy. Co więcej, pomiary stężenia TSH wykazały, że 20 procent kobiet ciężarnych z niedoborem żelaza miały utajoną nieczynność tarczycy. W badaniu uwzględniono też wiek kobiet i wskaźnik masy ciała (BMI).


Zdaniem naukowców ich badanie pokazuje, jak ważnym problemem jest niedobór żelaza w czasie ciąży. Sugerują nacisk na kontrolowanie poziomu żelaza w czasie ciąży. Dr Kris Poppe radzi, aby kobiety sprawdzały poziom żelaza przed ciążą i traktowały priorytetowo dietę bogatą w żelazo. „W zależności od regionu, miasta, czy kraju, gdzie kobiety żyją, można zalecić przed zajściem w ciążę sięganie po produkty multiwitaminowe zawierające żelazo” – mówi.

Naukowcy zamierzają prowadzić dalsze badania w tym zakresie.

Sprawdź jeszcze: Niedobór żelaza w ciąży wpływa na rozwój mózgu dziecka

Źródło: Medical News Today

aloesowe produkty

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

3 KOMENTARZY

  1. Zmagania z tarczyca ( tym bardziej w ciazy) to ciezka walka. My, majacy niedoczynnosc lub nadczynnosc musimy wciaz wspomagac sie suplementami, duzo witaminy D bo jestesmy podatni na ospałosc, zelazo dla produkcji hormonu tarczycy itp itd… Jak zaszlam w ciaze to znalazlam fajny suplement pregna plus, ktora zawiera skladniki potrzebne ciezarnym i nie musialam tez dodatkowo sie wspomagac przez chora tarczyce.

  2. właśnie lekarz uczulał mnie na to że mniej więcej od drugiego trymestru powinnam sobie zacząć to żelazo przyjmować no i miałam je w sumie w prenatalu duo razem z innymi witaminami

Odpowiedz