Pin It

Nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla płodu, a jednocześnie w bardzo wczesnej fazie ciąży pozwalają wykryć nieprawidłowości związane z rozwojem dziecka. W zależności od wcześniej przeprowadzonego wywiadu (wiek matki, choroby dziedziczne w rodzinie, choroby i leki stosowane przed i w czasie ciąż, pokrewieństwo rodziców, poprzednia niepowodzenia w czasie starania o dziecko) oraz wyników badań obowiązkowych, lekarz może zlecić jedno lub kilka nieinwazyjnych badań prenatalnych.

USG genetyczne (eksperckie) – robione między 11. a 14. tygodniem ciąży. Dzięki USG genetycznemu istnieje wczesne wykrycie ryzyka wad genetycznych. Badanie przeprowadzane jest poprzez ocenę kości nosowej oraz przezierności fałdu karkowego (jego pogrubienie wskazuje na ryzyko choroby). Dodatkowo USG genetyczne pomaga rozpoznać ciążę pozamaciczną i bliźniaczą, wiek, czynność serca i ruchy dziecka, ilość wód płodowych . Od 18. tygodnia dzięki USG można ocenić budowę oraz lokalizację łożyska i pępowiny, rozpoznać wady strukturalne ciała i narządów oraz ułożenie dziecka przed porodem.

USG 4D – jedno odmian badania USG. Jego innowacyjność polega na tym, że obraz przekazywany przez urządzenie jest trójwymiarowy oraz odbywa się w czasie rzeczywistym. Dzięki takiemu badaniu, lekarz ma możliwość zauważenia nieprawidłowości związanych z wadami genetycznymi. Możliwość uzyskania obrazu trójwymiarowego pozwala na precyzyjną diagnozę.

Testy biochemiczne krwi matki (PAPP-A, test potrójny) – wykrywają różne nieprawidłowości w zależności od wieku ciąży. Między 9. a 14. tygodniem ocenia się poziom białka ciążowego i wolnej ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Z kolei tygodnie 15 – 20, to najlepszy czas na wykonanie testu potrójnego (oznaczenie we krwi matki poziomu wolnego estriolu oraz dwóch hormonów płodowych). Łączne wykonanie testu PAPP-A i testu potrójnego nazywa się testem zintegrowanym. Testy te oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowych, czyli takich chorób jak: zespół Downa, Turnera, Edwardsa, otwartych wad cewy nerwowej oraz letalnych wad skóry (bielactwo).

Kardiotokografia (KTG) – polega na rejestracji częstości skurczów serca dziecka, czynności skurczowej macicy oraz ruchów dziecka. W przypadku podejrzenia niewydolności łożyska, podczas KTG wykonuje się test oksytocynowy (stresowy), który, symulując niekorzystne warunki porodowe, umożliwia przewidywanie ryzyka niedotleniania dziecka w czasie porodu.

Rezonans magnetyczny (MRI) – to bardzo czuła metody, użyteczna przede wszystkim do wykrywanie nieprawidłowości mózgu i rdzenia kręgowego. W Polsce nie ma dużej dostępności do takiego typu badania (dostępny między innymi w Instytucie Matki i Dziecka).

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego – nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym w większości przypadków zdarza się u dzieci z zespołem Downa. Badanie można wykonać już pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Bardzo podobne w tym zakresie jest również badanie przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

PODOBNE ARTYKUŁY

26 tydzień ciąży

0 4091
hospicjum perinatalne

0 7082

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz