Pin It

Zaleca się, aby już na etapie planowania ciąży zadbać o prawidłową masę ciała. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Szkocji, zbyt wysokie lub zbyt niskie BMI w ciąży wiąże się z większym ryzykiem komplikacji w czasie ciąży i po porodzie.

W analizach wykorzystano dane zebrane w latach 2003–2010. Celem specjalistów było określenie, czy nieprawidłowe wartości wskaźnika BMI mają związek z medycznymi komplikacjami oraz częstotliwością i czasem trwania hospitalizacji. Naukowcy przyjrzeli się łącznie ponad 109 tys. kobiet, które przydzielono do pięciu kategorii w zależności od wartości BMI: niedowaga BMI<18,5; normalna waga BMI 18,5–24,9; nadwaga BMI 25–29,9; otyłość BMI 30–25; skrajna otyłości BMI>35.

Z analiz wynika, że ryzyko komplikacji wzrasta wraz ze wzrostem wartości BMI. Dodatkowo, u kobiet skrajnie otyłych ryzyko wystąpienia nadciśnienia i cukrzycy ciążowej jest trzykrotnie wyższe w porównaniu do kobiet o prawidłowej masie ciała. Co więcej, wszelkie odchylenia od normy – zarówno w kierunku niedowagi, jak i nadwagi i otyłości – wiązały się z większą częstotliwością hospitalizacji po porodzie. U uczestniczek ze skrajną otyłością prawdopodobieństwo przyjęcia do szpitala z powodu komplikacji było aż o 88 proc. wyższe w porównaniu do kobiet o prawidłowym BMI w ciąży.

„Niezwykle ważne jest, aby kobiety zrozumiały, jak ogromne znaczenie ma utrzymanie prawidłowej masy ciała przed rozpoczęciem starań o dziecko. Wszystko po to, żeby zmniejszyć ryzyko późniejszych komplikacji”, mówi Mike Marsh z czasopisma BJOG: An International Journal of Obsterics and Gynaecology, z którym opublikowane zostały wyniki badania.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz