Pin It

Czy niewielka ilość alkoholu w ciąży ma wpływ na zdrowie naszego maluszka? Jak dotychczas nie było jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Okazuje się, że ma. Już jeden kieliszek wina tygodniowo może obniżyć IQ dziecka.

Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Oxfordzie. Zmierzyli oni IQ ponad 4 tys. dzieci w wieku 8 lat i porównali rezultaty z wynikami ankiet przeprowadzonych z ich matkami w czasie trwania ciąży. Co się okazało? Nawet umiarkowane spożycie alkoholu (od jednej do kilku lampek wina tygodniowo) wpływa na iloraz inteligencji malucha.

Badanie uzupełniło pewną lukę w wiedzy dotyczącej wpływu alkoholu na rozwój płodu. Dane odnoszące się do oddziaływania umiarkowanego picia nie były jednoznaczne, ciężko było bowiem odróżnić spożycie alkoholu od innych czynników, które również mogły mieć znaczenie w przypadku IQ dziecka, np. palenie papierosów przez matkę, jej dieta czy wiek. W badaniu angielskich naukowców udało się ominąć tę trudność. W jaki sposób?

Zajrzeli oni głębiej, w DNA, biorąc pod lupę geny związane z metabolizmem alkoholu. Wśród nich specjaliści znaleźli cztery warianty genów, występujące tylko u dzieci, których mamy piły alkohol w ciąży. Zmiany te nie były obecne u maluchów, których mamy postawiły na abstynencję. Pojawiały się natomiast wtedy, gdy mamy piły od jednej do sześciu jednostek alkoholu tygodniowo (jedna jednostka to lampka wina lub drink). Stwierdzono, że występowanie u dziecka już jednego wariantu wiąże się z obniżeniem IQ o 2 punkty.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz