Pin It

Okres po porodzie jest szczelnie wypełniony rozmyślaniami o dziecku i jego stanie. A co z mamą? Ona również powinna pamiętać o tym, by dbać o swoje zdrowie.

Jeśli poród odbył się naturalnie, wystarczy wizyta w siódmym-ósmym tygodniu po porodzie. Jeśli poród był skomplikowany, np. w grę wchodziło cesarskie cięcie, warto udać się do lekarza już w miesiąc po porodzie. Najlepiej wybrać się do ginekologa, który prowadził ciążę. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne jest zabranie na wizytę wszystkich aktualnych badań i informacji o przebiegu porodu. Od tego, jak goją się rany poporodowe zależy częstotliwość następnych wizyt. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejne odwiedziny w gabinecie mogą się odbyć po pół roku. Wtedy też zostanie zrobiona cytologia. Takie badanie wykonane tuż po porodzie daje mało wiarygodny wynik, bo w ciele kobiety zachodzą wtedy gwałtowne zmiany, które mogą być mylone np. ze stanem zapalnym.

Zdrowie? Również psychiczne

Mówiąc o badaniach po porodzie myślimy głównie o ginekologu. Jednak to nie jedyny specjalista. Dziś głośno mówi się już o depresji poporodowej i jej łagodniejszych formach. Warto zapisać się do psychologa lub psychiatry, a najpierw opowiedzieć o obawach położnej lub ginekologowi. Choć to wciąż temat tabu, o wiele rozsądniej jest skonsultować się ze specjalistą i przyjmować ewentualne leki, niż rozpoczynać i kończyć każdy dzień płaczem z bliżej nieokreślonego powodu. Jeśli wybieramy prywatny gabinet, warto skonsultować się w internecie z mamami, które terapie mają już za sobą. Nie każdy specjalista potrafi odpowiednio podejść do problemów świeżo upieczonej mamy.

Wizyta u diabetologa

Kobiety, które w ciąży miały cukrzycę, powinny w miesiąc – dwa po porodzie udać się do diabetologa. Warto sprawdzić, czy zaburzenia poziomu cukru ustąpiły, bo nieleczone mogą prowadzić do nieciążowej cukrzycy, trwającej nawet całe życie. Jeśli w ciąży istniał bardzo duży problem żylaków, który nie ustępuje, dobrze jest poradzić się po jej zakończeniu chirurga naczyniowego. Ciąża to też niezbyt łaskawy czas dla kręgosłupa. Jeśli mimo, że w brzuchu nie nosimy już ciężkiego malucha ból kręgosłupa nie ustępuje, w miesiąc lub dwa po porodzie również warto skonsultować się z ortopedą lub rehabilitantem. Może się okazać, że konieczna będzie rehabilitacja, bez której problemy mogłyby się nasilać z wiekiem i przy każdej następnej ciąży.

Dmuchać na zimne

Czasem należy odwiedzić lekarza z bardziej prozaicznej przyczyny. W połogu, szczególnie w przypadku karmiących mam, nawet przeziębienie może być niebezpieczne. Choć zwykle ratujemy się domowymi medykamentami lub lekami z osiedlowej apteki, w połogu nie warto lekceważyć gorączki. Warto skonsultować z lekarzem, czy pogorszenie samopoczucia nie ma związku z jakimiś powikłaniami, a także które leki można brać nie szkodząc dziecku. Niepokojącym objawem wymagającym wizyty u lekarza jest też gorączka połączona z zaczerwienieniem piersi – może świadczyć o jej zapaleniu. Również nietypowe krwawienia z dróg rodnych  (lub nagły ich brak) i zakażenie rany poporodowej to coś, o czym warto szybko powiedzieć specjaliście.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz