nowe standardy opieki okołoporodowej
Pin It

Diagnozowanie i leczenie depresji w ciąży i po porodzie oraz nacisk na karmienie piersią – to główne założenia w pracach nad nowymi standardami opieki okołoporodowej. Sprawdź, o co jeszcze postulują i nad czym pracują eksperci.

Nowe standardy opieki okołoporodowej

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, prace w Ministerstwie Zdrowia powoli dobiegają końca. A rozpoczęły się pół roku temu na skutek ostrej krytyki, która spadła na ówczesnego ministra Konstantego Radziwiłła, po tym jak zmienił przepisy. W wyniku tej zmiany, istniejące rozporządzenie opisujące standardy opieki okołoporodowej miało przestać obowiązywać od początku 2019 r. (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Prawie 100 tys. osób podpisało się wówczas pod petycją przeciwko nowym przepisom, proponowanym przez resort. Przyspieszenie prac nad standardami nastąpiło po exposé premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zaznaczał, że kobieta w czasie ciąży i porodu musi być otoczona troskliwą opieką.

Nad standardami pracuje zespół zewnętrznych ekspertów. Według DGP, ministerstwo chciałoby, żeby projekt był gotowy do końca marca. Nowe standardy zaczęłyby obowiązywać od 2019 r.

Co nowego?
  • Diagnozowanie i leczenie depresji poporodowej

Jakiś czas temu pisaliśmy o staraniach Fundacji Rodzić Po Ludzku w kierunku włączenia do standardów opieki okołoporodowej obowiązkowych badań w stronę depresji poporodowej. Pomysł ten ma szansę na realizację. Według zespołu pracującego przy ministrze zdrowia, lekarz opiekujący się ciężarną powinien trzykrotnie w czasie ciąży sprawdzić jej samopoczucie – w pierwszych trymestrze, miesiąc przed porodem oraz w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka.

Rozpoznanie problemu ma ułatwić tzw. test depresji Becka. To test zawierający 21 pytań wielokrotnego wyboru, na które badana odpowiada samodzielnie. Pytania dotyczą m.in. odczuwania przyjemności i smutku, poczucia winy, zainteresowania światem zewnętrznym, samooceny czy myśli samobójczych. Wynik lekarz powinien wpisać do karty ciąży i w razie wątpliwości skierować pacjentkę na konsultację specjalistyczną.

  • Połówkowe badanie USG

Kolejnym punktem w nowym standardzie ma być przesunięcie na wcześniejszy termin tzw. połówkowego badania USG – z 21–26. tyg. na 18–22. tydzień. Zalecenia co do reszty badań prowadzonych w trakcie ciąży mają pozostać niemal identyczne.

  • Hospitalizacja po 40. tygodniu ciąży

Obecnie każda ciężarna od 41. tygodnia musi obowiązkowo zostać zatrzymana w szpitalu. Ta kwestia wywołała dyskusję wśród zespołu pracującego nad standardami. Według prof. Mirosława Wielgosia, szefa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w nowych przepisach należy złagodzić wymogi i zalecić jedynie kontrole, jeżeli wyniki są prawidłowe, bez konieczności kładzenia ciężarnej do łóżka. Ciąża jednak nie powinna trwać dłużej niż 42 tygodnie. Wiele wskazuje na to, że ta propozycja zostanie przez zespół ekspertów zarekomendowana ministrowi.

  • Karmienie piersią

Eksperci kładą duży nacisk na wspieranie karmienia piersią wśród świeżo upieczonych matek. W postulatach mowa m.in. o przestrzeganiu wytycznych mówiących o tym, że mleko modyfikowane powinno być podawane tylko na zalecenie lekarza. Według zespołu dobrym rozwiązaniem byłby obowiązek zapewniania przez szpitale dostępności do laktatorów i innych pomocnych sprzętów, ale przede wszystkim do skutecznej porady laktacyjnej.

Jak tłumaczy Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku (FRpL), która bierze udział w pracach zespołu, szpitale same przyznają, że dają dzieciom modyfikowane mleko, nie z powodu wskazań medycznych, tylko dlatego, że mają one np. problemy ze ssaniem. – Oczywiście matka powinna mieć wolny wybór i ma prawo odmówić karmienia piersią – dodaje Pietrusiewicz.

Wśród ekspertów pojawiła się również propozycja rozpowszechnienia i rozszerzenia działalności banków mleka, z których korzystałyby dzieci których matki nie mogą karmić. Obecnie z tego typu opcji mogą korzystać jedynie wcześniaki. Ten punkt w standardzie wzbudził jednak spore wątpliwości co do jego realizacji. Według prof. Ewy Helwich, konsultantki ds. neonatologii, poszerzenie takiej możliwości na wszystkie dzieci byłoby fizycznie niemożliwe.

Innym postulatem jest uniemożliwienie przekazywania przez szpitale gadżetów reklamowych młodym rodzicom, aby nie wspierać promocji producentów mleka modyfikowanego, którego reklama często pojawia się w rozdawanych ulotkach.

  • Kangurowanie

W pracach nad nowym standardem rekomendowano także, aby zachowane zostało dwugodzinne kangurowanie, czyli kładzenie noworodka zaraz po porodzie na brzuchu matki w celu zapewnienia kontaktu skóra do skóry. Według zespołu ekspertów ocena zdrowia dziecka „powinna”, a nie, jak obecnie, „może” odbywać się na brzuchu matki.

Polecamy: Szkodliwe rutyny i przestarzałe procedury – FRpL publikuje raport o medykalizacji porodu w Polsce

Przypomnijmy, zmiany w standardach opieki okołoporodowej wprowadzono pod koniec 2016 na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej i nie były one konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową. Fundacja Rodzić po Ludzku apelowała do premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia art. 22 ust. 5 Ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego. Pod petycją w tej sprawie podpisało się niemal 100 tys. osób. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj tutaj.

Nowe standardy mają obowiązywać od 2019 roku.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz