nowe świadczenie rodzicielskie
Pin It

1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka – rząd przyjął nowelizację ustawy wprowadzającą nowe świadczenie rodzicielskie. Dotyczy ono osób bezrobotnych, studentów, rolników oraz pracujących na umowach o dzieło.

Obecnie z urlopów rodzicielskich mogą korzystać jedynie osoby opłacające składki. To matki i ojcowie zatrudnieni na umowach o pracę oraz na zleceniach (jeżeli opłacają dobrowolne składki). Od 2016 roku roczne wsparcie otrzymają również osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich.

Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej to blisko 125 tys. osób.

„Pierwszy rok po narodzinach dziecka jest kluczowy zarówno dla niego, jaki i samych rodziców. Chcemy, aby wszyscy mieli równe szanse na wsparcie w tym czasie, bez względu na formę zatrudnienia” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Świadczenie będzie przyznawane niezależnie od dochodu i będzie wynosiło 1000 zł na rękę. Rodzice będą je otrzymywać przez rok od urodzenia dziecka. W przypadku urodzenia wieloraczków okres ten wydłuża się do 71 tygodni.  Od chwili narodzin dziecka rodzice będą mieć 3 miesiące na to, by zgłosić się po świadczenie.

Nowe świadczenie rodzicielskie ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

(MM)

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz