Noworodkowy zespół abstynencyjny - rodzi się coraz więcej dzieci z syndromem NAS
Pin It

Między 2009 a 2012 rokiem liczba noworodków urodzonych w USA z zespołem abstynencyjnym (objawami odstawienia środków uzależniających) niemal się podwoiła – wynika z badań opublikowanych w Journal of Perinatology.

Syndrom abstynencji noworodków (NAS) może wystąpić u dzieci, których matki stosowały w czasie ciąży narkotyki lub leki opioidowe, np. heroinę, kodeinę lub oksykodon.

Łożysko nie jest barierą dla przenikania tego typu środków, stąd kobiety stosujące je w czasie ciąży narażają na ich działanie rozwijające się dzieci. Po porodzie, kiedy noworodek traci z nimi kontakt, mogą wystąpić u niego objawy odstawienia takie jak: biegunka, nadmierny lub piskliwy płacz, gorączka, wymioty, drażliwość.

Jak podaje Medical News Today w ostatnich latach w USA nastąpił gwałtowny wzrost wydawania recept na opioidowe leki przeciwbólowe. Z raportu Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) z 2014 roku wynika, że w samym tylko 2012 roku ok. 259 mln recept zostało wypisanych na leki przeciwbólowe – to równowartość jednej butelki na każdego dorosłego w USA.

Dr. Stephen Patrick z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, główny autor badań, postanowił sprawdzić jak wzrost stosowania opiodiów wpłynął na dzieci urodzone w USA.

W celu zebrania informacji na temat częstości występowania NAS w USA, zespół przeanalizował w latach 2009-12 dane z dwóch krajowych baz danych. Naukowcy odkryli, że w ciągu 4 lat liczba dzieci urodzonych z NAS wzrosła prawie dwukrotnie – z 3,4 urodzeń na 1000 w 2009 roku do 5,8 urodzeń na 1000 w 2012 roku.

Naukowcy zauważyli również, że od 2000 roku liczba dzieci z NAS wzrosła pięciokrotnie.

Odziez i bielizna dla mam - ekskluzywna

„Wyniki tego badania pokazują, że zespół abstynencji noworodków jest coraz większym problemem zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych i jest ogromnym ciężarem dla dzieci, ich rodzin i społeczności, w których żyją” – komentuje wyniki badań dr William Cooper.

Najwięcej dzieci z NAS rodzi się w stanach Tennessee, Kentucky, Missisipi i Alabama. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom rejony te mają też największy wskaźnik wydawania recept na leki przeciwbólowe.

Naukowcy zauważyli też znaczący wzrost krajowych wydatków na opiekę zdrowotną dla dzieci z NAS między 2009 a 2012 rokiem – z 731 mln do 1,5 mld dolarów.

Zespół naukowców twierdzi, że ich badania podkreślą wagę interwencji i zapobiegną nadużyciom leków opioidowych u kobiet w ciąży.

Inne badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Pediatrics wykazały, że opioidowe leki przeciwbólowe są powszechnie przepisywane kobietom w ciąży w USA. Spośród dzieci z NAS, jakie zostały objęte badaniem, 65% matek przyjmowało w ciąży opioidowe leki przeciwbólowe.

Źródło: Medical News Today

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz