Obawy w czasie ciąży - czego boją się kobiety?
Pin It

Brytyjski portal Parentdish zebrał największe obawy w czasie ciąży, jakie trapią przyszłe mamy. Okazało się, że na większość z nich można znaleźć racjonalne słowa pocieszenia.

Nie mam porannych mdłości! Czy to źle?

W wielu poradnikach można przeczytać, że poranne mdłości to wynik produkowania i stabilizowania się ciążowych hormonów. Brak ciążowych mdłości nie oznacza jednak, że coś jest nie tak! Niektóre kobiety cierpią z powodu porannych nieprzyjemności przez całą ciążę, inne nie doświadczają tego ani razu. Nie ma czym się przejmować!

Piłam alkohol, gdy nie wiedziałam jeszcze, że jestem w ciąży. Pewnie zaszkodziłam dziecku…

To zdarza się naprawdę wielu kobietom i rzadko jest przyczyną poważnych problemów. Najważniejsze, by nie pić od momentu, gdy wiemy już na pewno, że jesteśmy w ciąży. Jeśli ta myśl nie daje ci spokoju, powiedz o tym osobie prowadzącą ciążę, który rozwieje twoje wątpliwości oraz wskaże możliwe rozwiązania.

Myślę, że poronię.

Gdzieniegdzie można przeczytać, że jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem. To prawda, ale dane te dotyczą głównie bardzo wczesnego stadium ciąży. Gdy poronienie następuje po kilku tygodniach od zapłodnienia, większość kobiet nawet nie zauważa, że było w ciąży, szczególnie, że miesiączka pojawia się niemal w tym samym co zwykle terminie. Poronienia się zdarzają, ale większość ciąż kończy się jednak sukcesem. Warto pamiętać, że stres i czarne myśli nie są wskazane w ciąży, a także, że jeśli jesteś już w drugim trymestrze, ryzyko poronienia bardzo spada.

Boję się, że z moim dzieckiem coś może być nie tak.

W Wielkiej Brytanii szacuje się, że jedno na szesnaścioro dzieci rodzi się z defektem. W Polsce te dane są podobne. Pamiętajmy jednak, że wiele chorób można wyleczyć, a inne (jak np. astma czy alergia) nie uniemożliwiają normalnego życia. Aby zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój warto przyjmować kwas foliowy, nie opuszczać wizyt u lekarza i słuchać jego zaleceń.

Nie zdążę do szpitala na czas

Z jakiegoś powodu jesteśmy zasypywane wstrząsającymi historiami o kobietach, które urodziły w metrze lub taksówce. Również wiele filmów buduje w nas przekonanie, że wody odchodzą zawsze na ważnym spotkaniu lub w samolocie. Tak naprawdę słyszymy o tych przypadkach często właśnie dlatego, że są to wyjątkowe, bardzo rzadkie historie – tak samo, jak historie o trzęsieniach ziemi docierają do nas częściej, niż opowieści o niczym nie zmąconych dniach, tygodniach i miesiącach. Większość kobiet zdąża do szpitala na czas. Jeśli masz wątpliwości, zapisz sobie numer taksówki, która zawiezie cię do szpitala w razie nagłego rozpoczęcia porodu i adresy najbliższych szpitali.

Pewnie będę miała cesarskie cięcie

Niektóre kobiety uważają cesarskie cięcie za nieszczęście i „niepoważny” poród. Jednak w rzeczywistości, na sali porodowej myśli się głównie o tym, by dziecko przyszło na świat zdrowe, a to, jak do tego doszło, zejdzie na dalszy plan. Warto powiedzieć położnej, jak widzimy nasz poród, co pomoże „dogadać się” w czasie samej akcji porodowej.

Nie dam sobie rady z porodem

Takie zdanie wpada do głowy niemal każdej kobiecie, szczególnie tym, które rodzą po raz pierwszy. Warto zrobić wcześniej plan porodu i przedyskutować go z partnerem i położną. Może osoba prowadząca ciążę będzie umiała doradzić alternatywną metodę porodu, która zminimalizuje ból, np. poród w wodzie, rodzinny, w dogodnej pozycji itp. Pamiętajmy, że przez ostatnie kilka tysięcy lat większość kobiet dała sobie radę z porodem, nawet bez znieczulenia, pomocy położnej, świetnego sprzętu medycznego i poradników. Dlatego nie ma powodu, by martwić się na zapas.

Poród jest upokarzający, na pewno zrobię coś strasznego

Wiele z nas słyszało przerażające historie o krwi i wszystkich innych wydzielinach, którymi otoczona jest rodząca kobieta. To się zdarza. W większości szpitali pracuje doświadczony personel, który naprawdę widział już bardzo wiele i raczej nie zaszokuje go nasza postawa, wygląd czy reakcje naszego ciała podczas porodu.

Nie wiem, jak być mamą

Nikt nie wie, dopóki nie zostaje mamą. Wiele młodych mam początkowo czuje się, jak na niekończącym się sprawdzianie, jednak z czasem zaczyna coraz lepiej poznawać swoje dziecko. Warto pamiętać, że większość mam przez to przeszła i… przeżyła;)

Boję się, że przytyję

Prawdopodobnie przytyjesz i nie ma w tym niczego złego. Jednak o ile nie jesteś aktorką ani piosenkarką, która musi wrócić na scenę w tydzień po porodzie, będziesz miała czas, by zrzucić nadprogramowe kilogramy. W ciąży nie trzeba jeść za dwoje, ale nie warto też sobie niczego odmawiać ani liczyć kalorii.

na podstawie: http://www.parentdish.co.uk/pregnancy-and-birth/common-pregnancy-worries-and-words-of-comfort/#!slide=aol_1003325

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz