Objawy cukrzycy ciążowej
Pin It

Niełatwo jest stwierdzić, czy w naszym organizmie rozwija się cukrzyca. Najczęściej kobieta dowiaduje się o niej po wykonaniu badania krzywej cukrowej.  Objawy cukrzycy ciążowej są często często mylone ze zwykłymi objawami ciąży.

Jeszcze zanim cukrzyca ciążowa w jakikolwiek sposób da o sobie znać, każda ciężarna powinna zostać zdiagnozowana w zakresie ryzyka rozwoju tej choroby. Określenie ryzyka rozwoju cukrzycy ciążowej powinno odbyć się już w czasie pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Ryzyko powinno zostać podzielone na niskie, średnie i wysokie.

– Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że cukrzyca bardzo często przebiega w sposób utajony. W przypadku kobiet, które nie są w ciąży, przez lata mogą mieć stan przedcukrzycowy, a potem cukrzycę i nawet o tym nie wiedzą – wyjaśnia Iwona Wierzbicka, dietetyk kliniczny i trener personalny. Najbardziej typowe objawy cukrzycy ciążowej to:

  • obecność cukru w moczu
  • nadmierne pragnienie
  • nadmierne oddawanie moczu
  • zmęczenie

W większości przypadków kobieta ciężarna nie potraktuje tych objawów jako oznakę wystąpienia cukrzycy, a jedynie zinterpretuje je jako jedne w wielu objawów ciąży.

– Kobieta dowiaduje się o tym, że ma cukrzycę ciążową najczęściej dopiero wtedy, gdy lekarz wyśle ją na badanie krzywej cukrowej i dopiero wówczas okazuje się, że te cukry nie są na najlepszym poziomie. Najczęściej w tym momencie kończy się to pobytem w szpitalu, wyregulowaniem cukrzycy, ustaleniem diety oraz ewentualnie zaleceniem podawania insuliny. Cukrzyca często nie daje objawów, ponieważ sama ciąża daje dużą liczbę objawów, które można przeoczyć. Dla przykładu – jednym z typowych objawów cukrzycy jest nadmierne pragnienie. Jednak może ono wystąpić również w ciąży, dlatego wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mogą być chore – dodaje Iwona Wierzbicka.

Najskuteczniejszą metodą, pozwalającą na zdiagnozowanie cukrzycy są badania krwi. – Proponuję kontrolowanie poziomu cukru na czczo. W momencie, kiedy wykonujemy badania kontrolne, warto przy okazji sprawdzić poziom glukozy na czczo. W taki sposób można będzie wywnioskować, czy pojawił się problem z cukrzycą. W momencie, kiedy nie zdajemy sobie sprawy, że nasz poziom cukru jest poza normą, w tym czasie cukrzyca może bardzo źle wpłynąć na płód oraz na stan zdrowia samej ciężarnej – tłumaczy Iwona Wierzbicka.

W czasie ciąży można zrobić również tak zwany test przesiewowy. Polega ona na wypiciu przez ciężarną 50 g roztworu glukozy i pomiarze stężenia glukozy w surowicy krwi po jeden godzinie. Kobiety ze stężeniem powyżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l), będą wymagać dalszej diagnostyki. W praktyce oznacza to, że ciężarnej zostanie przeprowadzony kolejny test diagnostyczny, polegający tym razem na obciążeniu organizmu 75 g glukozy oraz oznaczeniu poziomu glikemii na czczo, po godzinie, jak również po upływie dwóch godzin. Jeśli ten wynik powtórzy się może być to jednoznaczne z cukrzycą ciążową, ale dla pewności mogą jeszcze zostać przeprowadzone kolejne badania. Polegają one na tym, że ciężarna nie je nic przez okres 6. godzin (np. od godziny 8 rano do 14). Jeżeli po tym czasie poziom glikemii będzie wyższy niż 140 mg/dl (7 mmol/l) oraz powtórzy się w kolejnej dobie, lekarz zdiagnozuje cukrzycę ciążową. Ważnym parametrem oceniającym jak organizm radzi sobie z cukrami jest wykonanie testu HbA1c (gemoglobina glikowana). Badanie to pokazuje jak stabilne były poziomy cukru w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. U zdrowego człowieka wartości hemoglobiny glikowanej powinny być utrzymane w zakresie wartości 4%-5,9%. U cukrzyków natomiast stężenie powinno być niższe niż 6,5% lub 7% . Ostatecznie pożądaną wartość ustanawia lekarz diabetolog.

Iwona Wierzbicka dietetyk

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz