Pin It

Kobieta, która w ciążę zachodzi po raz pierwszy z całą pewnością odczuwa strach na samą myśl o zbliżającym się porodzie. Boi się, że nie będzie w stanie trafnie ocenić tego momentu, nie rozpozna, że nadszedł czas. Zdarza się, że kwestia porodu wywołuje niepokój również w kobiecie, która pierwszą ciążę ma już za sobą. Co będzie jeśli tym razem będzie inaczej? Po czym rozpoznam, że to już? Co zrobić, żeby doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania? – pyta.

Przede wszystkim już na wstępie uświadomić sobie należy, że stuprocentowe przewidzenie terminu porodu nie jest w zasadzie możliwe. Nie zdarza się to nawet u kobiet regularnie miesiączkujących i tych, które utrzymują, że dokładnie wyczuły moment w którym doszło do zapłodnienia. Okres płodności kobiety wynosi bowiem do kilku dni, a więc szansa na uchwycenie tego niezwykłego momentu z dokładnością graniczy z cudem. Niemniej jednak istnieją metody, które pozwolą wyznaczyć przybliżony termin porodu.

Polecamy: Spotkania edukacyjne z położną od 21. tygodnia ciąży

Ciąża trwa przeciętnie około 266 dni. Oznacza to, że czas jej trwania wynosi 38. tygodni, od dnia zapłodnienia. By prawidłowo wyliczyć termin porodu należy jednak liczyć czas od daty ostatniej miesiączki, czyli doliczyć dodatkowe dwa tygodnie. Pomocne mogą być również obserwacje własnego ciała i regularna kontrola temperatury ciała. Podstawę do jego wyznaczenia stanowi zwykle wynik badania ultrasonograficznego. Należy je jednak wykonać w ciągu pierwszych trzech miesięcy od poczęcia, bo wtedy jest największa szansa, że jego pomiary będą bardziej wiarygodne.

Większość przyszłych matek ślepo wierzy wskazaniom komputera, wierząc że ten jest nieomylny. To błąd, który może być przyczyną niepotrzebnych stresów. Normą są pewne odchylenia w tym zakresie. Nasza pacjentka może urodzić nawet do dwóch tygodni przed lub po terminie i nie stanowi to powodów do niepokoju. Kiedy nadejdzie właściwy moment kobieta z pewnością go rozpozna.

Jak można więc poznać, że poród się zbliża?

Przede wszystkim należy obserwować reakcje własnego organizmu. Po 20. tygodniu ciąży dochodzi do tak zwanych skurczów Braxtona-Hicksa, czyli skurczów przepowiadających. W ten sposób poprzez napinanie mięśnia macicy organizm przygotowuje się do prawdziwych skurczów porodowych. Zwykle występują one rytmicznie i są bezbolesne, mimo to większość kobiet ocenia je jako bardzo nieprzyjemne. Wraz z upływem czasu, z każdym skurczem kobiecie może się jednak wydawać, że już nadeszła pora. Warto zwrócić więc uwagę na inne kwestie. Około 36. tygodnia ciąży dodatkowo dochodzi do obniżenia dna macicy, co powoduje ucisk na pęcherz. W tej sytuacji kobieta częściej oddaje mocz, choć w wyniku zmniejszenia ucisku na płuca łatwiej się jej oddycha. Na kilka dni przed porodem (niekiedy w przeddzień porodu) dochodzi również do wydalenia czopu śluzowego. Jest to swoisty korek złożony z gęstego śluzu, który zapobiega infekcji płodu. Jego wydalenie oznacza, że szyjka macicy delikatnie rozwiera się, a organizm będzie przygotowywał się do akcji porodowej.

Jej rozpoczęcie zwykle poznajemy po skurczach, które występują regularnie co 10. minut i trwają przynajmniej 30. sekund. Nadchodzący poród charakteryzuje się również odejściem wód płodowych, czyli płynów zawartych w błonach płodowych, które zapewniają dziecku ochronę i optymalne warunki rozwoju. Wtedy należy udać się do szpitala.

Polecamy: Co wpływa na poród? 

Zwykle w takiej sytuacji lekarz zleca dodatkowe badania, by upewnić się, że nadszedł czas. Pozwala mu to dokładnie ocenić rozwarcie szyjki macicy i ułożenie płodu. Dodatkowo należy wykonać badanie kardiotokograficzne (KTG). Polega ono na monitorowaniu akcji serca przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy. To ono pozwoli dokładnie ocenić czy dziecko jest w pełni gotowe do przyjścia na świat.

Poród to ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety. By jednak nie stał się on przyczyną niepotrzebnego stresu warto uświadomić sobie, że zbliżająca się akcja porodowa z pewnością zostanie zasygnalizowana przez nasz organizm. Zamiast więc poddawać się niepotrzebnej histerii, warto zacząć obserwować jego reakcje. I czekać. Gotowy na pojawienie się na świecie maluch, z pewnością da znak, że nadszedł właściwy moment.


Czy skompletowałaś już wyprawkę dla maluszka? Jeśli brakuje Ci np. śpioszków, TUTAJ możesz kupić nie tylko niedrogie, ale również dobre jakościowo ciuszki dla noworodka.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz