Odpoczynek w ciąży rzeczywiście taki zdrowy?
Pin It

Średnio 1 na 5 mam w czasie ciąży została poinstruowana, by ograniczyć aktywność i więcej odpoczywać. Okazuje się jednak, że odpoczynek w ciąży w postaci leżenia godzinami w łóżku wcale nie jest aż tak wskazany dla zdrowia i może… prowadzić do przedwczesnego porodu.

Nowe badania przeprowadzone na amerykańskim uniwersytecie w North Carolina potwierdzają, że ciągłe leżenie w zagrożonej ciąży wcale nie zmniejsza ryzyka przedwczesnego porodu. Wielu lekarzy od lat przypuszczało, że niektóre problemy związane z ciążą i porodem wcale nie mają związku z ilością godzin spędzonych na drzemkach. Nadmierne ograniczenie aktywności może natomiast mieć środki uboczne, nie wspominając o wpływie na finansową i psychiczną sytuację przyszłej mamy, która nagle jest zmuszona zostać w domu. Mimo to 20% kobiet usłyszało od lekarza, że powinny ograniczyć ruch – zalecenia wahały się przy tym od sugestii rzucenia pracy, po rozkaz leżenia w łóżku przez cały dzień. Teraz autorzy badań apelują, aby Światowa Organizacja Zdrowia raz na zawsze rozwiązała tą kwestię, bo według nich, jeśli nie ma dowodów na wpływ porzucenia aktywności w ciąży na zdrowie mamy i płodu, takie zalecenia są nieetyczne. Szczególnie, że część poronień zdarza się w związku z np. słabą szyjką macicy czy wadami płodu, a mamy niepotrzebnie mają poczucie winy, że mogłyby zapobiec poronieniu, gdyby np. nie spacerowały lub nie pracowały. Lekarze tłumaczą, że zalecają brak ruchu w ciąży, bo to tania i logiczna metoda. Można ją więc zastosować zamiast drogich zabiegów czy lekarstw i istnieje niewielkie ryzyko, że zaszkodzi.

Jednak teza o nieszkodliwości takich ograniczeń w ciąży nie wytrzymuje w starciu z wynikami opublikowanymi przez badaczy z North Carolina University. Wzięli oni pod obserwację 646 kobiet ciężarnych, przy czym niektórym kazano zrezygnować na czas ciąży z życia seksualnego, innym odejść z pracy lub całe dnie spędzać w łóżku, a jeszcze innym – zastosować wszystkie trzy restrykcje jednocześnie. Okazało się, że 37% kobiet, które zastosowały się do wskazówek, urodziło dziecko przed czasem. Wśród kobiet, które nie stosowały takich ograniczeń, tylko 17% miało przedwczesny poród. Według autorów badań, może być tak dlatego, że umiarkowany ruch dotlenia dziecko i łożysko, zapewniając mu stabilny rozwój w brzuchu mamy, a całodobowy przymus odpoczywania zwiększa u mam poziom stresu i poczucie przygnębienia, co również może wpływać na długość ciąży. Mamy biorące udział w badaniu skarżyły się, że gdy lekarze zabronili im wstawać z łóżka, a nawet używać laptopa czy długo robić zakupy, miały mnóstwo czasu na zamartwianie się o zdrowie dziecka. Nie znaczy to, że odpoczynek w ciąży w ogóle nie jest wskazany. Wydaje się jednak, że lekarze zalecają go nieco częściej, niż jest to konieczne.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz