Pin It

Orzechy w ciąży – jeść czy nie jeść? Większość kobiet w ciąży waha się przed sięgnięciem po nie, głównie w obawie przed tym, aby nie przyczynić się do rozwoju alergii u dziecka. Tymczasem okazuje się, że może być dokładnie na odwrót.

Reakcja alergiczna na orzechy (zarówno orzeszki ziemne, jak i migdały, orzechy włoskie czy pistacje) w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy dwa razy zastanawiają się, zanim zdecydują się na zjedzenie kilku orzechów. Jak jednak sugeruje najnowsze badanie, u dzieci, których matki spożywały orzechy w czasie ciąży, ryzyko rozwoju alergii na nie jest zdecydowanie niższa niż w przypadku dzieci, których matki omijały te produkty szerokim łukiem.

Autorzy badania szacują, że liczba dzieci z alergią na orzechy potroiła się na przestrzeni lat 1997-2010. Odsetek ten wynosi ok. 1,4 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków alergia ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, naukowcy postanowili sprawdzić, czy występuje związek między spożywaniem orzechów przez ciężarne kobiety a występowaniem uczulenia u ich dzieci.

W badaniu wzięło udział łącznie ponad 8 tys. dzieci. Alergię pokarmową zdiagnozowano u 308 maluchów, a u 140 spośród nich alergia dotyczyła orzechów. Jakie wyniki uzyskano? Okazało się, że u dzieci kobiet, które nie miały alergii i które spożywały w ciąży największe ilości orzechów (pięć razy w tygodniu lub częściej), ryzyko rozwoju alergii było najmniejsze.

Naukowcy podkreślają, że wyniki badania zdają się potwierdzać teorię, która mówi, że wczesna ekspozycja na alergeny może przyczyniać się do wzrostu tolerancji na nie, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.

„Kobiety nie powinny eliminować orzechów z diety podczas ciąży. Są one dobrym źródłem białka i kwasu foliowego”, mówi dr Ruchi Gupta.

Choć oczywiście zalecenie to dotyczy tylko tych kobiet, które same nie są uczulone na orzechy.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz