otyłość a ryzyko przedwczesnego porodu
Pin It

U kobiet otyłych ryzyko przedwczesnego porodu zwiększa się blisko trzykrotnie. Problem dotyczy głównie pań rodzących pierwsze dziecko – tak wynika z najnowszych badań irlandzkich naukowców.

Badanie zostało opublikowane na łamach pisma „BMJ Open”.

Irlandzcy naukowcy z University College Dublin pobrali do analizy dane dotyczące ponad 39 tys. porodów, które zostały odebrane w Coombe Women and Infants University Hospital w Dublinie w latach 2009-2013. U 2361 kobiet poród nastąpił przed 37. tygodniem ciąży.

We wskazanej grupie przedwczesne porody dotyczyły 5,9 proc. przypadków. Gdy wyodrębniono dodatkowo kobiety z otyłością, dla których było to pierwsze dziecko, okazało się, że przedwczesne przyjście na świat dotyczyło 16,5 procent przypadków.

W Irlandii od 19 do 25 proc. kobiet w pierwszych 12 tygodniach ciąży zmaga się z otyłością. Jak pisaliśmy w artykule z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, wcześniactwo jest główną przyczyną chorób i zgonów noworodków. Wyniki tych badań wskazują, że kobiety powinny unikać otyłości przed i pomiędzy ciążami, aby zniwelować ryzyko przedwczesnych narodzin – podkreślają badacze.

Źrodło: PAP


Przeczytaj również:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz