Pin It

Badania norweskich naukowców potwierdzają, że otyłość w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu. Specjaliści stwierdzili, że im BMI kobiety wyższe, tym większe prawdopodobieństwo, że konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia lub zastosowanie próżnociągu. Największe ryzyko stwarza skrajna otyłość, a więc gdy indeks masy ciała przekracza 40.

Otyłość jest obecnie ogromnym problemem. Według szacunków WHO ponad 1,4 mld dorosłych ma nadwagę (BMI 25-29,99), a blisko 500 mln osób jest otyłych (BMI powyżej 30). Z kolei z obserwacji dokonanych przez norweskich naukowców wynika, że liczba otyłych kobiet będących w wieku rozrodczym wzrosła w ostatnich latach 2-3-krotnie.

W badaniu naukowcy wzięli pod lupę BMI sprzed ciąży oraz wielkość przyrostu masy ciała w jej trakcie. Specjaliści korzystali z danych zebranych w latach 1999-2008 przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. Łącznie zgromadzono informacje na temat 108 tys. dzieci, ponad 90 tys. kobiet i ponad 71 tys. ojców. Z tej grupy wybrano ponad 50 tys. kobiet posiadających jedno dziecko. Z badania wykluczono kobiety, u których występowało nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, cukrzyca i cukrzyca ciążowa.

Wyniki pokazały, że u kobiet, które miały nadwagę lub otyłość przed ciążą, prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia było wyższe. Największe dotyczyło kobiet skrajnie otyłych, a więc z BMI powyżej 40. Ryzyko to jest wyższe także w przypadku kobiet, które przytyły w ciąży więcej niż 16 kg.

Sprawdź nasz kalkulator wagi w ciąży.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz