żylaki w ciąży
Pin It

Szpecą nogi, bolą, a ignorowane mogą doprowadzić nawet do poważnych schorzeń. Mowa o żylakach, które dość często pojawiają się u kobiet w ciąży. Dlaczego właśnie wtedy i jak z nimi walczyć?

Żylaki to częsta dolegliwość w czasie ciąży i nierzadko ma ona podłoże genetyczne. Problem może pojawić się zwłaszcza u kobiet, które już przed ciążą zauważyły u siebie zmiany na nogach bądź mają problem z nadwagą i prowadzą mało aktywny tryb życia. Na początku mogą pojawiać się na nogach delikatne pajączki (sieć popękanych naczynek krwionośnych), następnie – bardziej wyraźne żylaki, sine, grube wypukłości. Może towarzyszyć temu uczucie ciężkości nóg, bolesność, skurcze łydek, opuchlizna, swędzenie skóry.

Dlaczego akurat w ciąży?

Krwiobieg przyszłej mamy jest dosyć obciążony. W czasie ciąży objętość krwi wzrasta o ok. 1,5 litra. Zwiększonej, dodatkowej ilości krwi potrzebuje m.in. macica i łożysko. W wyniku tych zmian serce i inne organy muszą pracować intensywniej, mogą pojawić się więc problemy z krążeniem, wzrasta też ciśnienie krwi. W dodatku hormony ciążowe rozluźniają i poszerzają żyły, a powiększająca się macica naciska na naczynia krwionośne miednicy i na żyły na nogach. Skutkiem mogą być uwidaczniające się na nogach pajączki i żylaki. Po porodzie problem może zniknąć, ale nie zawsze tak jest. Aby uniknąć problemów i poprawić wygląd nóg, warto reagować, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany na nogach i objawy (np. częste uczucie ciężkości nóg). Co można zrobić?

Co pomoże?

Jest na to kilka sposobów, o których warto pamiętać na co dzień. W ramach profilaktyki:

 • Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia. Jeśli to nieuniknione (np. w pracy) – rób często przerwy, wykonaj kilka prostych ćwiczeń (np. poruszaj nogami i stopami, rób krążenia stóp), przejdź się chociaż po korytarzu albo do toalety.
 • Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, nie krzyżuj nóg. Dobrze jest podstawić coś pod stopy, aby były uniesione wyżej.
 • Kiedy tylko jest to możliwe, najlepiej codziennie, odpoczywaj z nogami uniesionymi go góry (np. opartymi o ścianę), aby usprawnić przepływ krwi z kończyn dolnych do serca.
 • Śpij z poduszką lub zwiniętymi kocami pod stopami, tak aby były nieco uniesione.
 • Unikaj gorących kąpieli, opalania – ciepło powoduje rozszerzanie się naczyń (sprawdź tutaj). Dobrze jest polewać nogi chłodną wodą lub na przemian – ciepłą i zimną, w kierunku od kostek do ud.
 • Stosuj odpowiednią dietę bogatą w witaminę C i bioflawonoidy, które wzmacniają żyły i utrzymują ich elastyczność. Sięgaj m.in. po grykę, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, szczypior, por. Stan żył poprawi też witamina E (pestki słonecznika, migdały, kiełki pszenicy). Pij dużo wody i ogranicz sól.
 • Zapobiegaj zaparciom (np. poprzez odpowiednią dietę, ruch) – zaparcia przyczyniają się do problemów z żyłami i hemoroidami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj.
 • Ćwicz regularnie, spaceruj min. pół godziny dziennie, dbaj o aktywność.
 • Unikaj nadmiernego przybierania na wadze (sprawdź, ile można przytyć w ciąży).
 • Noś profilaktyczne przeciwżylakowe rajstopy lub pończochy – zakładaj je zanim wstaniesz z łóżka (na rynku są dostępne rajstopy przeciwżylakowe dla kobiet w ciąży).
 • Unikaj obcisłych skarpet i spodni, które mogą ograniczyć krążenie krwi w nogach.
 • Masuj nogi w kierunku od stóp po uda.
 • Noś wygodne, płaskie buty.
Leczenie

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, lecz także medyczny. Jego groźnym powikłaniem może być zakrzepica, dlatego lepiej nie ignorować pierwszych objawów, zastosować profilaktykę, powiadomić o tym osobę prowadzącą ciążę oraz skontaktować się z flebologiem bądź chirurgiem naczyniowym– specjalistami od leczenia żylaków. Warto skonsultować się z lekarzem również po porodzie, aby ocenił sytuację i zalecił odpowiednie leczenie – po ciąży zwiększa się wachlarz możliwości (leczenie farmakologiczne, zabieg operacyjny, laserowe usuwanie żylaków). Warto podjąć działania, ponieważ przy kolejnej ciąży problem często się nasila.

Sprawdź jeszcze: Pajączki na nogach

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz