Pin It

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że nałóg nikotynowy negatywnie oddziałuje na zdrowie rozwijającego się malucha. Najnowsze badania sugerują, że im szybciej pożegnasz się z papierosem, tym lepiej. Okazuje się bowiem, że ryzyko astmy znacząco wzrasta u dzieci, których mamy paliły nawet w bardzo wczesnej ciąży.

Wniosek, że sięganie po papierosa przez matkę ma negatywny wpływ na rozwój dziecka, nie jest niczym nowym. Brakowało jednak wskazania, jak wpływ ten wygląda, gdy kobieta pali podczas ciąży, a jak, gdy pali dopiero po porodzie. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet uzupełniły tę lukę.

W badaniu wzięło udział ponad 21 tys. dzieci w wieku przedszkolnym. 735 spośród nich narażonych było na kontakt z substancjami zawartymi w dymie tytoniowym wyłącznie w okresie płodowym. U dzieci z tej grupy ryzyko rozwoju astmy było bardzo wysokie i – co istotne – zależne od nasilenia nałogu tytoniowego matki w pierwszym trymestrze ciąży. Jak zaznacza autor badania dr Neuman: „Wyniki te wskazują, że szkodliwy wpływ palenia papierosów na rozwój układu oddechowego dziecka ma miejsce już we wczesnej ciąży, być może nawet wtedy, gdy kobieta jeszcze nie wie o tym, że zostanie matką”.

Palenie papierosów nie jest wskazane nie tylko z uwagi na szkodliwość dla zdrowia fizycznego dziecka. W równym stopniu ucierpieć może jego psychika. Badania sprzed dwóch lat sugerują, że maluchy, które w okresie płodowym poddane były działaniu dymu tytoniowego, mogą zmagać się z zaburzeniami psychicznymi w młodości i wczesnej dorosłości. Dotyczy to głównie depresji i ADHD. Ryzyko wzrastało wraz z liczbą papierosów, które dziennie wypalała przyszła mama.

Źródło: www.sciencedaily.com 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz