Pin It
Palenie papierosów podczas ciąży w inny sposób wpływa na rozwój wątroby u chłopców i dziewczynek – informują naukowcy, których wnioski publikuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Badacze z Uniwersytetów w Aberdeen, Glasgow i Edynburgu poddali analizie płody pochodzące od 24 matek, które poroniły w 12-16 tygodniu ciąży. Wykryto, że powodowane przez palenie zmiany w ekspresji białek w wątrobie płodu były nieco inne w przypadku każdej płci. W przypadku chłopców zmiany te mogą zwiększać ryzyko zwłóknienia wątroby w dorosłym życiu, podczas gdy u dziewczynek mogą sprzyjać zaburzeniom metabolizmu glukozy.

Polecamy: Jak palenie wpływa na płód? Zobacz szokujące zdjęcia

Zdaniem autorów poprzez nawet niewielkie zmiany ekspresji białek (odpowiedzialnych m.in. za homeostazę i neutralizację toksyn) wątroba płodu może być bardzo wcześnie zaprogramowana na rozwój m.in. zespołu metabolicznego i innych chorób w życiu dorosłym.

Kolejnym krokiem będzie zidentyfikowanie biomarkerów tych zmian, które mogłyby być badane zaraz po narodzinach dziecka. Pomogłoby to opracować spersonalizowane metody zmniejszania ryzyka problemów zdrowotnych w późniejszym życiu – mówi dr Panagiotis Filis z Uniwersytetu Aberdeen. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz