Pin It

Ich celem jest to, aby w dosadny sposób zwrócić uwagę na sprawę, która wydawałoby się, że nie podlega żadnej dyskusji. Można by przypuszczać, że kwestia ryzyka związanego z paleniem papierosów i piciem alkoholu w ciąży jest na tyle oczywista, że tworzenie kampanii na ten temat jest czymś zbędnym. Zadziwiającym jest jednak fakt, że pomimo mnóstwa informacji na ten temat, o problemie wciąż trzeba przypominać, a zaprezentowane poniżej kampanie nadal są potrzebne.

Prosty, mocny i kontrowersyjny obraz, którego nie sposób przeoczyć, to być może najlepszy sposób na to, aby dotrzeć do tych, którzy wciąż twierdzą, że „jedna lampka wina” czy „dymek” nie zaszkodzą w czasie ciąży. Choć trudno oszacować, ile procent przyszłych mam pod wpływem tych kampanii rzeczywiście zrezygnuje z używek, trzeba przyznać, że każdy z poniższych przykładów daje do myślenia. Tym bardziej, że jak wykazują badania, 7% Polek spodziewających się dziecka pali papierosy, a 10% sięga po alkohol. Kwestia dotyczy zresztą nie tylko przyszłych mam, ale również ich najbliższego otoczenia.

Sprawdź: Bierne palenie w ciąży też groźne dla płodu

Popielniczka z wizerunkiem płodu

Palenie w ciąży wiąże się m.in. z ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu, powstania licznych wad rozwojowych u dziecka, urodzenia dziecka o mniejszej wadze, czy obumarcia płodu. Noworodki narażone na wdychanie dymu tytoniowego częściej chorują, zapadają na zapalenie płuc, infekcje dróg oddechowych, są narażone na astmę. Jak za pomocą kampanii próbuje się zniechęcić przyszłe mamy do palenia?

beGLOSSY - wSPAniale
Kampania „Baby Love” z Finlandii, która ukazała się w listopadzie 2013 pod hasłem „Matka może być największym wrogiem swojego dziecka”, wywołała sporo kontrowersji. Krótki film dosadnie zwraca uwagę na problem palenia w czasie ciąży, podobnie zresztą, jak i poniższe plakaty:

Warto zwrócić też uwagę na chińską kampanię z 2012 roku, która opiera się na ustawieniu w miejscach publicznych nietypowych popielniczek. Osoby, które z nich korzystały, musiały wrzucić wypalonego papierosa do wgłębienia znajdującego się w płycie ze zdjęciem płodu. Na „popielniczce” widniało hasło: „Wrodzony niedorozwój, który sam/a powodujesz u swojego dziecka”.

Twórcy kampanii zwracają również uwagę na to, by rezygnować z palenia także w trakcie karmienia piersią:

karmienie piersią i papierosy

Każda ilość jest zła

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży – alarmują lekarze i naukowcy. Każda jego ilość może mieć wpływ na rozwój dziecka. Łożysko nie chroni płodu przed wniknięciem alkoholu do jego krwioobiegu. Jeżeli kobieta w ciąży spożywa alkohol, zawartość trunku w krwi płodu będzie taka sama jak zawartość alkoholu we krwi jego mamy! Mama pije, dziecko pije – jak głosi hasło niektórych kampanii:

alkohol w ciąży

piwo w ciaży

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz