Pin It

Kolejne badania potwierdzają negatywny wpływ nałogu nikotynowego na rozwijający się płód. Tym razem naukowcy wzięli pod lupę zdolność czytania u dzieci w wieku szkolnym, m.in. tempo czytania i umiejętność literowania. Badanie nie pozostawia wątpliwości: nawet jeden papieros wypalony w ciąży to o jeden papieros za dużo. 

Specjaliści z Yale School of Medicine zanalizowali dane dotyczące ponad 5 tys. dzieci wybranych spośród 15 tys. małych uczestników badania Avon Longitudinal Study of Parents and Children, przeprowadzonego w latach 1991-1992. Porównali umiejętność czytania u dzieci, których matki paliły w ciąży paczkę papierosów dziennie, i dzieci matek niepalących. Testy zostały wykonane, gdy dzieci miały 7 lat oraz po raz kolejny 2 lata później.

Wyniki są jednoznaczne. Dzieci, które w okresie płodowym były narażone na działanie nikotyny, wykazywały aż o 21 proc. gorsze zdolności w dziedzinie czytania niż dzieci, których matki nie paliły. Jak podkreśla autor analiz, dr Jeffrey Gruen, różnice te są ogromne i, co gorsza, dotyczą zwłaszcza tego okresu w rozwoju dziecka, kiedy zaczyna być oceniane. Poważne trudności w czytaniu mogą się negatywnie odbić na samoocenie małego ucznia.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz