Pin It

Ciąża jest okresem, kiedy – w miarę możliwości – należy unikać stosowania jakichkolwiek leków. Gdy jednak konieczne jest zażycie środka przeciwbólowego, zwykle zalecane są preparaty z paracetamolem. Najnowsze badanie norweskich naukowców sugeruje, że gdy sięgamy po paracetamol w ciąży, powinniśmy zachować ostrożność.

W analizach uwzględniono dane dotyczące 3 tys. rodzeństw. Celem badania było określenie wpływu stosowania paracetamolu na rozwój i zdolności psychomotoryczne dzieci w wieku 3 lat, których matki w okresie ciąży sięgały po leki zawierające tę substancję. Jakie uzyskano wyniki?

U 3-letnich dzieci, które w okresie płodowym eksponowane były na paracetamol przez okres dłuższy niż 28 dni, zaobserwowano gorsze zdolności motoryczne i większe problemy z komunikacją w porównaniu do rodzeństwa, które nie było narażone na działanie leku. Podobne efekty występowały także w przypadku przyjmowania paracetamolu przez okres krótszy niż 28 dni, ale były one zdecydowanie słabsze.

„Rezultaty badania potwierdzają nasze obawy, że stosowanie paracetamolu przez dłuższy czas w ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Naszym zdaniem jednak wpływu takiego nie ma w przypadku sporadycznego zażywania leku. Nie możemy też założyć, że istnieje ścisła zależność między sięganiem po paracetamol podczas ciąży a zaburzeniami w rozwoju dziecka. Nasze badanie jest pierwszym, które zwróciło uwagę na taki związek, konieczne są więc kolejne analizy”, mówi prof. Hedvig Nordeng.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz