Pin It

Picie alkoholu w ciąży znacząco zaburza rozwój mózgu płodu, co prowadzi m.in. do stanów lękowych i pogorszenia umiejętności motorycznych u dziecka. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży – ostrzegają naukowcy z University of California, autorzy najnowszego badania.

Specjaliści odkryli, że alkohol spożywany w ciąży negatywnie oddziałuje na formujące się połączenia nerwowe w korze nowej, części mózgu (a dokładniej – kory mózgowej), która odpowiada za myślenie, umiejętności poznawcze, umiejętności motoryczne i językowe czy emocje. Badanie przeprowadzone zostało na myszach, jednak jak przekonują naukowcy, wyniki z powodzeniem odnieść można do kory nowej w mózgu ludzi, podobnej w swojej strukturze do kory nowej myszy i innych ssaków.

„Przeprowadzone badanie pokazuje, że prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje ogromne zmiany w mózgu i w późniejszym zachowaniu. Zaobserwowaliśmy podwyższony poziom lęku i zaburzenia koordynacji ruchowej”, mówi prof. Kelly Huffman.

Specjaliści planują, aby w kolejnych etapach badania skupić się na uzyskaniu odpowiedzi, czy deficyty spowodowane kontaktem z alkoholem w życiu płodowym mają swoje kontynuację w następnych pokoleniach.

„Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy wypicie trzech lampek wina w ciąży spowoduje u dziecka FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders), odpowiedziałabym, że raczej nie. Ale jeśli ktoś zapytałby, czy ta sama ilość doprowadzi do zmian w mózgu, odpowiedziałabym, że raczej tak. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożyć w ciąży”, dodaje prof. Huffman.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz