Picie alkoholu w trzecim tygodniu ciąży powoduje zmiany epigenetyczne u płodu
Pin It

Badania prowadzone na myszach wykazały, że alkohol spożywany przez matkę w okresie odpowiadającym u ludzi 3.-6. tygodniowi ciąży, powoduje u płodu zmiany w funkcjonowaniu genów odpowiedzialnych za rozwój mózgu. Informację podaje pismo „Plos One”.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego postanowili sprawdzić, w jaki sposób alkohol spożywany przez matkę, która jeszcze nie zorientowała się, że jest w ciąży, wpływa na zmiany epigenetyczne u płodu (tj. zmiany w zakresie ekspresji genów, jednak nie ich sekwencji).

Uwagę skupiono przede wszystkim na hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Hipokamp jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu, co zostało potwierdzone podczas obserwacji. Wczesna ekspozycja płodu na alkohol powodowała zmiany epigenetyczne w niektórych genach w hipokampie nowo narodzonych myszy, a później, gdy stały się one dorosłymi osobnikami, zmiany widoczne były zarówno w hipokampie, jak i w opuszkach węchowych oraz w komorach mózgowych. Zmiany w zakresie ekspresji genów odnotowano także w szpiku kostnym oraz w nabłonku węchowym.

Szukasz poradnika na czas ciąży- Chcesz - matras

Podawanie alkoholu samicom myszy w niedługim czasie po zapłodnieniu powodowało u ich potomstwa objawy alkoholowego zespołu płodowego, takie jak spowolniony rozwój, anomalie w budowie czaszki czy nadaktywność.

Sugeruje to, że alkohol powoduje na wczesnym etapie ciąży trwałe zmiany w pierwszych komórkach zarodka.

Prenatalna ekspozycja na działanie alkoholu szkodzi dziecku na wiele sposobów, m.in. zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego i wad wrodzonych – podkreśla autorka analizy dr Nina Kaminen-Ahola, dodając, że mechanizmy oddziaływania alkoholu na płód nie są jeszcze dobrze znane, a diagnozowanie u noworodków szkód, które są bezpośrednim wynikiem jego działania wciąż stanowi wyzwanie.(PAP)

Źródło: PAP, Medical News Today

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz