Pin It

Połóg to czas, w którym organizm matki może spokojnie i bez pośpiechu wrócić do stanu sprzed ciąży. To również okres, w którym każda kobieta będzie jeszcze odczuwać dyskomfort spowodowany, zarówno samym porodem, jak i 9-cio miesięcznym stanem ciąży. Odpowiednia pielęgnacja w połogu jest zatem niezwykle ważnym elementem tego etapu w życiu świeżo upieczonej mamy. 

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia przyjmuje się, że połóg to okres około 6. tygodni, liczony od momentu porodu. Można go podzielić na trzy fazy: bezpośrednią (obejmuje pierwsze 24 godziny po porodzie, w tym czasie mogą wystąpić ewentualne najgroźniejsze powikłania związane z porodem lub zastosowanym znieczuleniem), wczesną (pierwszy tydzień połogu) oraz późną (miedzy 1. a 6. tygodniem połogu).

Odpoczynek

Możliwość zregenerowania sił po długim procesie od poczęcia dziecka do wydania go na świat, jest kobiecie niezwykle potrzebna. Odpoczynek nie może również ominąć sfery psychicznej kobiety. – Zwłaszcza pierworódka, czyli kobieta, która rodziła po raz pierwszy, powinna mieć czas na oswojenie się z nową sytuacją. Zapewnienie wsparcia i  stworzenie warunków do odpoczynku, to również element pielęgnacji. Nawet jeśli nie jest ona czysto fizyczna, to na równi potrzebna – twierdzi Dagmara Olcha, położna. Musimy pamiętać, że w trakcie porodu organizm stracił duże zapasy energii i pierwiastków, które odpowiadają za szybki powrót do formy. W czasie połogu szczególną pielęgnacją musimy objąć te części naszego ciała, które podczas porodu ucierpiały najbardziej.

Higiena

Utrzymanie w czystości własnego ciała, to po porodzie rzecz bezdyskusyjna. W czasie połogu o higienę należy dbać podwójnie. Po pierwsze ze względu na dziecko, a po drugie ze wglądu na naturalne procesy fizjologiczne zachodzące w ciele kobiety. Jednym z nich są odchody połogowe, które powstają w wyniku oddzielenia się łożyska od ściany macicy. W miejscu, gdzie łożysko było zrośnięte ze ścianą macicy powstaje otwarta rana. Do czasu jej zagojenia (około 3-4 tygodni), krew wraz z resztkami błony śluzowej będzie wypływać na zewnątrz. W tym czasie higiena jest niezwykle ważna, ponieważ odchody połogowe w zetknięciu z powietrzem mogą wydzielać niemiły zapach oraz stać się siedliskiem groźnych bakterii. Aby zapobiec takiej sytuacji najlepiej zastosować się kilku zasad. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zmianie wkładek i podpasek średnio co 2 lub 3 godziny – nawet jeśli krwawienie nie będzie już tak silne, jak zaraz po porodzie. Każda mama w okresie połogu powinna dbać również o to, aby po każdej wizycie w toalecie wykonywać płukania okolic intymnych. Do tego prostego zabiegu wystarczy butelka napełniona letnią wodą i gazik lub jednorazowe ręczniki do osuszenia skóry.  Taki sposób higieny sprawi, że kobieta będzie czuła się świeżo, a dyskomfort spowodowany fizjologią połogu nico zmaleje.

Pielęgnacja rany krocza

Bez względu na to, czy w czasie porodu doszło do nacięcia krocza, czy nie  –  będzie ono potrzebowało indywidualnej pielęgnacji aż do czasu zupełnego zagojenia. Ten czasu skróci się lub wydłuży w zależności od tego jak głęboka była rana, jaką techniką została zszyta oraz jakie są predyspozycje organizmu kobiety. Najczęściej ból krocza po porodzie zmniejsza się około piątego dnia, jednak do jego zupełnego zagojenia potrzebne będą co najmniej trzy tygodnie. Do momentu pełnego wyzdrowienia, najdłużej jak to tylko możliwe należy odciążać krocze. Gojeniu najlepiej sprzyja przede wszystkim pozycja leżąca. Oczywiście, praktycznie niemożliwe jest, aby kilka następnych tygodni  po porodzie spędzić tylko łóżku. Warto jednak unikać pozycji, w czasie których rana krocza  będzie uciskana lub nadmiernie rozciągana. W czasie, kiedy nasze krocze wraca do zdrowia absolutnie zakazane jest siadanie  „po turecku” lub uprawianie gimnastyki, która wymagałaby robienia mostków i szpagatów!

Proces gojenia rany krocza jest bolesny, ale ten ból można złagodzić kilkoma prostymi metodami. Dobrze jest zapewniać ranie stały dostęp świeżego powietrza, dzięki któremu cały proces będzie odbywał się zdecydowanie szybciej, a bakterie nie będą się rozwijać . Równie dobrym neutralizatorem bólu jest zimno – okłady z kostek lodu zawiniętych w bawełniany, delikatny ręcznik powinny sprawić, że opuchlizna zejdzie zdecydowanie szybciej. Alternatywą dla zamrożonej wody może być również tak zwany coldpack , czyli okład żelowy. Coldpack jest zdecydowanie bardziej komfortowy w użyciu , bo nie topi się w przeciwieństwie do lodu i może być schładzany kilkakrotnie w zamrażalce.  Można go kupić w aptekach lub sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Właściwości zmniejszające obrzęk posiada również arnika. Roślina znana jest ze swoich leczniczych cech wśród kobiet na całym świecie. Można ją bez problemu kupić w aptece.

Wśród lekarzy i farmaceutów wielkie uznanie znajduje  stosowanie w połogu specjalnych żeli do mycia miejsc intymnych. Obecnie w aptekach i na półkach sklepowych jest ich bardzo duży wybór. Wiele żeli do higieny intymnej wzbogaconych zostało wyciągiem z rumianku lub lukrecji, które działają przeciwzapalnie. Bardzo pomocna w czasie połogu, może okazać się również substancja o tajemniczej nazwie – dexpantenol. Jest to jeden z podstawowych składników kremów, które wspomagają naturalny proces regeneracji naskórka i zapewniają dobre gojenie się rany.

Położne i lekarze bardzo krytycznie podchodzą do długich kąpieli w wannie pełnej gorącej wody: –Długa kąpiel w gorącej wodzie nie sprzyja niczemu. Tylko rozmiękcza ranę, może doprowadzić do silnego krwotoku i sprawić, że kobieta będzie odczuwać jeszcze większy ból. Pielęgnacji w połogu sprzyja za to, tak zwana nasiadówka. Polega ona na tym, że nalewamy do wanny lub brodzika nieznaczną ilość letniej wody wraz z dodatkiem rośliny uśmierzającej ból. Najlepiej nadaje się do tego kora dębu, krwawnik pospolity, lawenda lub róża turecka. Zioła można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Najważniejsze – nasiadówka nie może trwa dłużej niż 10-15 minut – podsumowuje położna.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz